View Single Post
  #10  
Vechi 18.07.2022, 17:33:07
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Ce rost are viata?

Eu cred ca insasi intrebarea este pusa gresit. Corect ar fi sa ne intrebam: Ce rost am eu? Viata mea nu e ceva care sa se intample inafara mea, chiar daca ceea ce se intampla in afara se reflecta in mine. Daca imi pun intrebarea ce rost are viata asa in general, voi constata ca deja au fost date o multime de raspunsuri: ca lumea are un scop si totul este vegheat de pronia divina, sau viata nu are niciun sens si deci suntem pe cont propriu si asa mai departe. Dar toate aceste raspunsuri se refera la lume. Pe noi insa ne intereseaza sa aflam care e scopul vietii noastre, nu scopul pietrelor, copacilor, vietuitoarelor, numerelor, ideilor abstracte si nici macar scopul vietii altora. Unii traiesc pentru a se imbogati, altii traiesc pentru a fi laudati de altii, unii traiesc pentru a supravietui si exista chiar unii care traiesc pentru ca prin betie sau droguri sa uite de ei insisi, dar asta e treaba lor.

Eu zic ca ar fi bine sa ne intrebam ce vrem de la viata si cum putem sa o facem mai buna. Asta pentru ca scopul vietii noastre depinde in primul rand de noi. Daca vrem sa fim ticalosi, putem fi. Daca vrem sa fim cinstiti, putem fi. Daca iubim banii, minciuna, invidia, prostia, aceasta e din cauza noastra. Intreaba-te ce iubesti pentru a afla care e scopul vietii tale. Iar daca ti se pare ca prin ceea ce faci viata ta nu are niciun scop, incearca sa vezi ce ar trebui sa faci pentru ca ea sa aiba totusi un scop.

O simpla sugestie: sa cauti adevarul, dreptatea, respectul fata de altii, compasiunea etc., adica tot ceea ce te face sa fii om (cu majuscula). Unii te-ar sfatui sa traiesti in credinta, altii sa faci anumite lucruri, de exemplu sa mergi la biserica cat mai des, altii te-ar sfatui sa citesti carti precum Biblia sau Originea speciilor. Dar intreaba-te: daca ar fi sa alegi intre a-ti pierde credinta si a ucide un om, ce ai face? Dar daca ar trebui sa alegi intre a merge la biserica si a-l arunca intr-o prapastie, ce ai face? Dar daca ar fi sa te afli in situatia de a salva din valurile marii ultimul exemplar al Bibliei si a salva un om de la inec, cum ai alege? Deci ce e mai important in viata ta: lucrurile, ideile, propria piele sau cei de langa tine? Raspunde la intrebare si vei afla care e scopul vietii tale. Eu n-am de gand sa-ti dau niciun raspuns. Te-am indemnat doar sa-ti pui niste intrebari.

Si apropo, sedintele la psiholog nu reprezinta chiar bani aruncati pe fereastra. Unii de aici vor zice tocmai contrariul, insa nu comentez. Probabil te vor trimite la duhovnic. Dar tu faci cum vrei... vezi ca spovedania nu a functionat deloc. Iar mersul la biserica, ce sa zic! Daca o treaba nu merge, cautam o alta solutie. Altfel va trebui sa-ti pun o ultima intrebare: cum se numeste acel om care vazand ca un lucru nu merge, continua sa persiste in a-l face? Neintelept? Iar in paralel cu psihologul, fa-ti prieteni. Acestia pot sa-ti ofere suport moral. Numai ca prietenii acestia trebuie sa fie oameni normali la cap, pentru ca luandu-ne dupa unii care au luat-o razna, riscam si noi sa o luam razna.

Numai cele bune si succes!
Reply With Quote