View Single Post
  #11  
Vechi 29.07.2022, 21:20:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Psihiatrul i-a dat 2 antidepresive și un anxiolitic.
Dimineața ia 2 antidepresive.
Iar seara anxioltic și antidepresiv din nou.
Mă întristează ce citesc, deci dacă nu ai un loc de muncă, sau nu poți duce toată răutatea care se manifestă într-un mediu toxic, presiune, urlete, jigniri, înjurături, vorbe porcoase, cuplaje/curvie între colegi, minciuni, duplicitate, îmbârligări, aruncatul vinei și altele, ești pasibil de medicație, eventual Doamne ferește - internare involuntară(cu forța) ?

În opinia generală trebuie să suporți orice mizerie, umilință șamd, eventual și violență fizică că tot nu te crede nimeni că minim 50% din locurile de muncă își lasă urme asupra ta.

Pt un creștin mi se pare deranjant, de pildă doar să auzi vorbe mizerabile în posturile de peste an, darămite să suporți și presiune și să auzi și să vezi cum se poate urâți un caracter uman sub stres.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
I-a spus că cică de-abia după 3-6 luni o sa simtă diferența. Și ca să ia 10 ani în continuu. De-abia după mai discuta,dacă reduce dozele, renunță sau le crește în funcție de cum merge treaba.
Nu am parafă medicală, deci îmi dau și eu cu părerea dinafara fenomenului, dacă o apuci pe linia medicației, mai scapi de ele ?
Nu e bine să-și consume anxietatea printr-un sport intensiv, dacă ai un anumit tonus parcă faci față mai bine stresului.
De ce nu are un grup de suport în afara părinților, verișoara ta, adică tu alții etc.

La depresie cred că e mai rău, dar mai bine s-ar ruga și nu s-ar mai gândi ce va fi peste 10 ani, 20 să lase în grija lui Dumnezeu.
Verișoara ta chiar e un om cu calități, nu trecea altfel interviuri, nu absolvea școli, din păcate nu toți duc ticăloșia și ostilitatea mediului din jur.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Cică asa e cu persoanele care fac atacuri de panica, suferă de anxietate generalizata și sociala de zeci de ani și depresie.

O să meargă și la un psiholog.
Deci până la urmă acesta e capătul de linie, medicație pt cei care sunt sensibili ?

Păi bine că ai zis, mă bucur că tu ești printre puținii care au curaj să abordeze subiecte problematice, mai mult înveți așa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote