View Single Post
  #5  
Vechi 10.02.2015, 14:50:44
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sa speram ca optiunea europeana a Romaniei este definitiva. Privind la ce se intampla in Ucraina sau in Moldova, ori amintindu-mi de nefasta influenta slava, o reintrare a Romaniei in orbita Rusiei imi da fiori siberieni...
Sincer, nu te inteleg cu subiectivismul asta pro-occidental. De ce, doar ca pentru ca locuiesti acolo vezi si vrei binele acelor locuri si acelei societati? Da, nu au defectele balcanismului. Corect. Si da, popoarele inca ortodoxe de extractie slava au anume defecte specifice, asa cum popoarele nord-ariene, foste catolice, foste protestante, actual consumeriste, au alt set de defecte si devieri.
Chiar tu ai spus si stii foarte bine ca Occidentul nu mai e demult catolic, nici macar calvin sau luteran sau alt protestantism. UE e cea care, prin incurajarea a tot felul de porcarii spirituale, face sa scada puterea BC si, de fapt, a oricarei confesiuni crestine in societatea vestica.
Rusofobia e cred din cauza amintirii a ce s-a intamplat cand 12 ierarhi Uniti au fost martirizati. Totusi, acei oameni sunt acum in Cer.
Fapt: ocupatia sovietica-stalinista a produs (mai mult) martiri decat apostati. Oamenii (inca) mai reactionau ca niste fiinte vii.
Ocupatia euroamericana e mult mai perversa si distrugatoare. Stiii si asta. Si totusi, ai acest punct de vedere...
Faptul ca exista un Lefebvre e un miracol divin. Mai ales ca este francez, deci din prima tara din istoria planetei care a aruncat monarhia si credinta la gunoi. Care tara era "fiica cea mare a Bisericii", acum nu prea multa vreme. Dar, pentru un singur Lefebvre, exista o groaza de spalati-pe-creier de consumerism si ateism militant.
Vezi tu, ca sa fiu scurt si clar: comunistii au fost, fata de occidentali, precum o haita de lupi fata de o hoarda de demoni. Prefer oricand sa fiu sfasiat de ceva carnivore (si chiar daca nu sunt lupi, ci mult mai mult, sa zicem ceva gen Hyaenodon, ca sa duc metafora la capat) decat posedat de demoni. Cu alte cuvinte, moartea e preferabila oricand degradarii.
Oameni buni, de ce sunteti asa pro-occidentali cand scrieti pe net? Si pentru voi pluteste i aer venirea statului politinesc? Va e frica de dosar electronic, de ridicare in nopate dupa declararea starii de urgenta/razboi, etc? Stiti de und ebate vantul, si spuneti ce se cere deocamdata relativ tacit? Si eu cred ca vor veni astea, dar reactia mea e inversa: nu dau doua parale pe viata/securitatea/prosperitatea mea sau pe viitorul meu. Pur si simplu, nu ma intereseaza ce va fi maine. Ma intereseaza sa exprim doar ce gandesc autentic. Altfel, nu suntem oameni, ci robo-mammalieni fricosi si oportunisti.
Reply With Quote