View Single Post
  #4  
Vechi 08.05.2013, 19:04:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista situatii cand aproapele nostru greseste din cauza noastra. Poate ca uneori suntem prea mandri ori prea egoisti, prea zgarciti ori prea lacomi, prea lenesi ori prea invidiosi, prea maniosi ori prea indiferenti. Poate ca il smintim cu vorba noastra ori cu exemplul personal, cu tinuta ori cu privirea.

Va propun sa ne gandim la situatii in care ne putem face partasi la pacate straine. Si acestea sunt mentionate in Indreptarul de spovedanie, deci trebuie marturisite.
Eu am convingerea ca daca noi am trai cu adevarat crestineste, daca am avea dragoste, multi din jurul nostru s-ar apropia de Dumnezeu. Uneori constientizam cand gresim fata de aproapele si il determinam astfel sa savarseasca pacate, iar alteori nu intelegem si nu constientizam cum l-am influentat pe cel de langa noi sa savarseasca pacatul.

In indreptarul de spovedanie lucrurile sunt prezentate clar, incat nu se lasa loc de interpretari. De exemplu daca sfatuiesti pe cineva sa avorteze, sau sa se razbune, te faci partas la acele pacate, chiar daca nu le savarsesti tu.
Reply With Quote