Subiect: Lumina Sfanta
View Single Post
  #15  
Vechi 17.03.2017, 22:04:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu repet întrebarea: admițând că este o minune, în baza cărui criteriu stabilim că este o minune de la Dumnezeu și nu de la îngerii căzuți ?
Eu mai scris despre deosebirea intre minunile divine si minunile de la ingerii cazuti.
Ingerii cazuti, spre deosebire de Dumnezeu, nu au putere prea mare, nu pot crea ceva. Ei sunt mai mult scamatori, minunile de la ei sunt ca niste scamatorii. Principala minune pe care o pot face este sa dea o viziune falsa. De exemplu cei care cred ca ies din trup si merg prin univers. Poate fi si o halucinatie colectiva, mai multe persoane vad acelasi lucru. O alta minune este chiar sa poarte prin vazduh pe cineva, cum a fost cu vrajitorul (Simon) din viata Sfantului Petru. Mai pot sa miste si obiecte. Sau sa raneasca pe cineva. Si sa vorbeasca cu cineva, sa ii dea sfaturi. Pot, de asemenea, sa isi faca aparitia sub alte forme, chiar sub forma unor ingeri de lumina. Si sa vindece boli, dar doar pe cele pe care le intretin ei.
Cam acestea sunt toate minunile lor, pot interactiona cu materia si cu oamenii, dar nu pot crea ceva.
Legat de Sfanta Lumina, exista marturii si din primul mileniu: http://www.holyfire.org/eng/
Si Papii au acceptat-o, pana musulmanii au inceput sa spuna ca e un fals.
Sfanta Lumina apare la rugaciunea Patriarhului, in Biserica Sfantului Mormant. Apare la inceput o Lumina nemateriala, sub forma unui fulger, aceasta Lumina aprinde candelele, unele lumanari si vata Patriarhului. Dupa o perioada de timp devine o lumina materiala si incepe sa arda, la fel ca o lumanare obisnuita.
Toate aceste dovezi arata ca aceasta minune e diferita de cele facute de ingerii cazuti.
Reply With Quote