Subiect: Glanda pineala
View Single Post
  #24  
Vechi 18.06.2018, 13:59:19
alex719 alex719 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

@Lucian008

De acord cu importanta liturghiei de Duminica. Am de lucru referitor cu mersul la biserica si o sa tin cont de sfat. Multumesc frumos. :)

@Demetrius

Singurul "avantaj", desi personal imi pare ca suna a cale de pacalire, dar fie, e o mai buna legatura cu Dumnezeu prin faptul ca as fi mai prezent spiritual in rugaciuni si pe restul zilei daca intr-adevar pineala e sediul sufletului.
Pituitara, fata de pineala nu contine celule cu conuri si bastonase care se gasesc si in retina, sensibile la lumina solara. Pineala, pe langa faptul ca produce melatonina, de o importanta majora (vezi stirile destul de recente si dese cu romani care cauta melatonina prin farmacii, oare de ce ? simplu, atunci cand e secretata pe timpul zilei opreste activitatea cerebrala, deci constiinta, lucru care poate duce pana inclusiv la schizofrenie, deci nu cred ca e de joaca cu faptul ca nu lasam sufletul sa se exprime si sa il caute pe Dumnezeu fiind prins in corpul fizic din cauza calcifierii, intentionate si rau-voitoare ), produce si serotonina , care abia apoi e convertita in melatonina. Deci exprimarea sufletului(fericire atunci cand Dumnezeu ingaduie, tristete cand suntem indepartati de El) cu ajutorul ei ar fi un argument perfect valid stiintific, din punctul meu de vedere si crestin.
Iti recomand o carte pe care am rasfoit-o de curand, "Forta infinita a campului mental" unde o sa gasesti cateva rubrici care explica mai bine subiectul, insa doar stiintific. Tine de tine sa faci acordul cu crestinismul, sau nu. Sanatate si zi buna.
__________________
Nihil sine Deo.

Last edited by alex719; 18.06.2018 at 16:46:47. Motiv: "el"(referire la Dumnezeu cu "E" mic) si o mica adaugire
Reply With Quote