View Single Post
  #18  
Vechi 31.05.2010, 01:14:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai citez o data

"Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Cred ca este destul de clar si nu necesita interpretare. Nu cine sta in jurul apostolilor, ca si cei care-i loveau cu nuiele au stat in jurul lor. Pe de alta parte adu-ti aminte de ucenicul care scotea draci in Numele lui Iisus fara sa vina dupa apostoli, iar Domnul a spus "Nu-l opriti, caci cine nu este impotriva noastra este pentru noi"

Dar "voia Tatălui Meu Celui din ceruri" este ca toți oamenii să fie încorporați în Biserica Sa și și să nu o părăsească, fiindcă se vor îneca. De unde știm asta ? De la Isus, care S-a rugat în Grădina Ghetsimani și din multe alte locuri scrise în Biblie. Prin urmare, acela care, auzind chemarea Domnului, nu intră în Biserica Sa, ori dacă va fi intrat, dar se va rătăci de la ea după aceea, nu îndeplinește voia Tatălui, deci nu poate fi nici frate, nici soră și nici un fel de rudă cu Isus.

În privința interpretării sintagmei "în jurul apostolilor" ca "cei care îi loveau cu nuiele", sincer mi se pare răuvoitoare. Ce înseamnă "în jurul apostolilor" ne lămuresc...apostolii: "fiți mie următori, precum și eu lui Cristos". Scrie în Biblie.

Despre cei care, fără să fie cu apostolii, scoteau demoni: Isus arată că poate face instrumente ale Binelui și din cei care nu sunt ucenicii Săi. Nu spune că aceia se vor mântui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote