View Single Post
  #44  
Vechi 26.06.2010, 19:44:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
cei carora le repugna prezenta ateilor si a sectarilor,si vor sa nu-i mai vada deloc pe aici,nu numai ca dau dovada de o flagranta ura de aproapele nostru( ce atitudine poate fi oare mai pagana decat asta ?! ),dar fac dovada si a propriei lor fragilitati si slabe credinte,din moment ce se simt conturbati in convingerile lor de vorbaria argumentationala a celor de mai sus !

Noi ca si crestini trebuie sa fim oameni de dialog,si sa stim sa ascultam pe celalalt, aproapele nostru,si sa nu ne suparam pe el, asa tare, chiar daca ne injura sau e nepoliticos ,ci sa incercam cu calm si luciditate, si argumente clare sa-l convingem ca se inseala !
orice ateu sa sectar care vine pe acest sait e un castig pentru ortodoxie, pt ca macar intra in dialog, si vrea sa vorbeasca,iar daca va simti ca e privit cu dragoste frateasca si nu cu ura, aproape ca s-ar putea converti pana la urma !

dar asa cum am zis, oamenii is foarte fatarnici in momentul actual,si in romania de azi,, pt ei conteaza mai mult formalismele in credina si nu faptele concrete,si mai ales nu au iubire de om, is seci la suflet !
tot respectul pentru cei care nu sunt asa,din fericire mai sunt si pe aici,insa foarte putini !
Toata pololologhia asta ar fi foarte educativa si ar avea sens daca asta ar fi forum orthodox-sectar-catholic-ateu-wiccan punct ro.

Numai ca nu e.

Dar lasa, cineva trebuia sa fie si bland si linistit si impaciuitor si sa arate cu degetul pe ceilalti farisei, el nefiind unul :)

Tu Radule, cand ii faci pe altii fatarnici si farisei si ce ai mai zis pe acolo -- cam cum crezi ca esti? Sau zi dragoste, fariseii si fatarnicii, chiar de-ar fi, nu au dreptul sa fie iubiti? Adica tu alegi pe cine iubesti si pe ceilalti ii judeci? Chiar de-am fi ultimii fundamentalisti, tu care propovaduiesti pe-aici dragostea de aproapele si intelegerea -- ne discriminezi, frate? Ts ts ts...

Intotdeauna fariseii, fatarnicii, uratorii de aproapele sunt ceilalti, nu noi insine, never ever :)

Acesta este doar un forum in ultima instanta, dar sa va pregatiti sa auziti ACELEASI lucruri si cand o sa refuzati rugaciuni in comun cu celelalte culte, sarbatoriri si cuminecari in comun si orice altceva o mai fi aducand viitorul.

PS: repet ce am spus in postul anterior de pe acst topic: n-am nici o treaba anymore cu nimeni, dar cand cineva vine pe acest forum si pune intrebari legate de credinta/traire, sa primeasca raspunsuri ortodoxe, nu amestecatura de opinii. Ca daca avea nevoie de ghiveci, gasea alt loc sa isi exprime nedumeririle, nu forum crestinortodox.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 26.06.2010 at 19:47:50.
Reply With Quote