View Single Post
  #49  
Vechi 26.06.2010, 20:03:53
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Totusi, nu inteleg. Forumul e crestin ortodox pentru ca site-ul e crestin ortodox. Toate probleme sunt abordate si lamurite intr-o maniera ortodoxa. Asa cum protestantii si catolicii au aria lor, tot asa si noi avem aria noastra. Si inca una foarte mare (Tainele, Biserica Ortodoxa, Monahismul etc.). Acolo, intr-adevar, nu au ce cauta ceilalti ca afirmatiile lor nu vor face decat sa provoace certuri. Dar atata timp cat ne aflam in aria de Generalitati, unde se poate discuta ORICE, nu numai religie, care-i baiul? Topicuri care sunt pline de discutii aprinse sunt destule (evolutionismul, dupa moarte, existenta lui Dumnezeu etc.), dar daca sunt permise este pentru ca administratorul vede ca argumentele care se aduc in favoarea ortodoxiei sunt bune. Si, cine stie, poate iese ceva bun din asta, si un novice, care isi ridica aceleasi probleme (cum de Dumnezeu a creat lumea in 7 zile cand stiinta spune ca pana sa apara omul au trecut miliarde de ani), se lamureste.

Cine cunoaste ortodoxia, nu se teme nici de catolic, nici de protestant, nici de maimutele superevoluate. Aducem argumente. Vor sa priceapa, bine. Nu, apai pentru mine iara bine. Eu imi fac datoria si-mi apar credinta. Aceeasi credinta de la Hristos incoace! Cine nu stie multe, cauta si afla. Parca eu as fi mare expert. Dar am cautat, am cercetat validitatea argumentelor si le-am expus.

Last edited by Laur28; 26.06.2010 at 20:12:19.
Reply With Quote