View Single Post
  #12  
Vechi 26.09.2010, 18:35:52
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunat!

Hai sa va spun despre o icoana facatoare de minuni din orasul meu.

Initial, nu a fost doar o Biserica, a fost asezamant monahal (de calugari) . Primele mentionari in documente despre manastire apar in 1571.

Abia in 1884 a devenit doar Biserica.

Dar- revenind la anul 1571- documentele atesta faptul ca acolo era o Biserica---> si pe locul acela, vornicul Andronic Vistierul a cladit din temelii o manastire si o noua biserica pe locul celei vechi (cea veche fiind prea mica)

Din acea Biserica veche a ramas doar o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului.

Stiu ca icoana asta a scapat dintr-un incendiu- nu stiu daca inainte sa se faca manastirea sau dupa.

Arata superb Biserica. E destul de micuta, dar totul in ea e... superb. Inca da senzatia ca acolo nu e biserica din oras, ci dintr-un asezamant monahal.
Are o arhitectura mai speciala. Am citit pe net ca biserica in forma ei in care ne-a ramas azi a inceput in vremea lui Constantin Brancoveanu, fiind terminata sub domnia lui Nicolae Mavrocordat. Are acoperisul cu tigla smaltuita, si nu e foarte inalta, ca majoritatea bisericilor noi. Seamana foarte mult cu Bisericile vechi din nordul tarii.

La ferestre si deasupra usii dintre naos si pronaos se afla niste rame din piatra sculptate care par foarte vechi si sunt inegrite de fum. Sunt clar parte dintr-o biserica mai veche. Nu-mi dau seama insa daca sunt afumate din cauza ca respectiva fosta biserica a fost foarte multi ani folosita si afumata de fum de lumanari (era o vreme cand nu era electricitate, si lumanarile erau mult mai mult folosita) sau daca sunt asa din faimosul incendiu.
N-am gasit pe net informatii despre incendiu, cert e ca a existat si singura icoana care n-a ars a fost cea facatoare de minuni.

Nu stiu ce hram a avut inainte (de fapt, nu stiu daca se poate schimba hramul...), dar acum are hramul Buna Vestire.

Daca treceti prin Buzau, si e slujba, treceti si pe la "Bisericuta Banu" (manastirea de dinainte era numita asa dupa un ctitor parca, si asa i-a ramas numele si bisericii) sa vedeti icoana Maicii Domnului.

http://www.romguide.ro/code/gallerif...=Biserica+Banu

Doamne ajuta!

EDIT: . Īn 1884, la pictarea Bisericii participa si Gheorghe Tattarescu. Ii puteti vedea clar influenta asupra picturilor. Chiar daca de atunci au mai fost renovata, nu au fost schimbate.

Mai multe despre ortodoxie, icoane, biserica si Tattarascu puteti vedea la micul muzeu din curtea Episcopiei Buzaului.
Totr arhitectura brancoveneasca puteti vedea si acolo, si-o sa puteti vedea si unde s-au folosit primele blocuri de piatra de la Pietroasele (unde s-a descoperit tezaurul "closca cu puii de aur")

Last edited by crestinOrtodoxa; 26.09.2010 at 18:47:03.
Reply With Quote