View Single Post
  #28  
Vechi 04.03.2007, 17:44:59
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Parintele Rafail Noica zicea: "Voi puteti face din duhovnicii vostri prooroci". La asta ma gandeam cand ziceam, in ton de gluma, sa fii ajutor de duhovnic. Dar nu era gluma. Toti crestinii sunt "semintie aleasa, PREOTIE imparateasca, neam sfant" (1 Petru2.9). Preotia, ca si duhovnicia, ca si orice slujire in Biserica se zidesc prin dragostea multora, a tuturor cei ce sunt madulare in trupul lui Hristos. Toate sunt darul dragostei.
Ma bucur pentru tine Elena. Imi doresc sa fiu in aceeasi dragoste ca si parintele tau. "Ortodocsii se iubesc inainte de a se cunoaste". Cine a zis asta?
Nu Parinte,asa e! Nu e gluma!Trebuie sa fim ajutor de duhovnici cu cei mai slabi ca noi,cu cei mai mici, cu cei aflati in mare nevoie mare,boala,suferinta sau ispita.Ca pana junge acela la duhovnic,il apuca deznadejdea.Trebuie sa-l ajutam pe frate,nu sa-l lasam pe cale.
Eu fara sa vreau, prin natura profesiei,prin conjunctura in care lucrez...sunt de multe ori ajutorul preotului.Ca nu-i spovedesc,nu le dau dezlegare, impartasanie,asta e partea a 2.Dar daca e nevoie de mine,ma duc la omul aflat in suferinta, citesc o rugaciune,vorbesc cu el...fac tot ce pot pentru ca lui sa-i fie putin mai bine.Alte ori ma duc cu Parintele si le da ultima impartasanie,le tin capul drept...plang cu ei...caci stiu prin ce chinuri trec in clipele acelea de suferinta trupeasca. Si Parintele imi spune adesea ca dragostea ajuta la rabdarea cu mai multa barbatie a suferintei.Cu dragoste, asa le slujesc...caci Dumnezeu imi va cere socoteala pentru ei...
Reply With Quote