View Single Post
  #1  
Vechi 30.08.2010, 07:08:07
Petru Ianovici Petru Ianovici is offline
 
Data înregistrării: 30.08.2010
Mesaje: 1
Implicit Sufletul

Se afirma aici ca exista o deosebire intre intelegerea iudaica despre suflet si intelegerea NT, anume ca sufletul supravietuieste trupului. Mie mi se pare ca nu avem in NT o asemenea conceptie, ca este straina invataturilor lui Christos, ca este mai degraba apropiata de ideea reincarnari, ca este un imprumut din conceptile filozofilor greci si ca e in contrast cu ideea invierii profund crestina. O adevarata dihotomie ar insemna ca sufletul traieste fara trup dar si trupul poate trai fara suflet. (Realitatea ca exista si oameni fara suflet!!) Dar la 1 Tesaloniceni 5,23 avem o trihotomie, deci vom intelege ca fiecare din cele 3 elemente pot trai independent fara celelalte? Adica daca sufletul poate trai fara trup, atunci si duhul (mintea) poate trai fara trup? Realitatea este ca mintea unora poate hoinari departe de trup, dar cand moare trupul, toate mor pentru ca omul este o unitate indivizibila. Conceptia holistica este dupa parerea mea cea mai sanatoasa. Ideea nemuririi sufletului s-a nascut dupa parerea mea in urma influentelor antice grecesti, dar si datorita faptului ca se face gresala interpretarii unor pasaje biblice scoase din context. Nu putem forma o doctrina pe baza unui singur text biblic,ci doar comparand text cu text si tinand cont de intreaga invatatura a Sfintei Scripturi. Daca in VT nu avem ideea aceasta, oare e bine sa credem ca NT vine cu o alta invatatura?
Reply With Quote