View Single Post
  #4  
Vechi 09.03.2013, 13:38:05
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut GG. Vezi mesajul
Dragi crestini, Sfanta Scriptura ne vorbeste prin profetul Daniel si prin Apocalipsa lui Ioan despre timpurile din urma, despre zile, saptamani, ani, durate de timp. Toate aceste date cronologice sunt puse la intamplare oare, sunt puse doar ca sa umple paginile sau sunt puse acolo ca cei intelepti care au Duhul lui Dumnezeu sa poate cunoaste vremea intoarcerii lui Iisus? Poate un crestin sa cunoasca cu exactitate timpul intoarcerii lui Hristos?
Este clar ca evenimentele globale ce se desfasoara in fata ochilor nostri vestesc intoarcerea iminenta a lui Hristos. Multi crestini imi spun ca nu trebuie sa ne preocupe prea mult acest aspect, ca trebuie sa traim crestineste, dar eu vreau sa fiu pregatit, sa fiu vigilent, nu cumva sa adorm in necredinta. Daca cunoasteti lucrari sau scrieri ortodoxe cu privire la acest aspect va rog sa le expuneti aici. Urmatorul video prezinta date interesante despre ce spune Biblia referitor la acest aspect:
http://www.youtube.com/watch?v=GuTb99tBC0c
nu suna bine ultimele zile cum spui tu.sau nu e bine spus.Dumnezeu traieste in atemporalitate,intr un prezent continuu,in vesnicie si ar fi absurd sa ne preocupe pe noi timpul,pt ca si noi trebuie sa ne gandim ca o sa inviem si o sa traim in vesnicie.normal ca n putinii nostrii ani ne impiedicam de timpul asta stabilit pt pocainta.ar tebui sa urmarim evenimentele.apocalipsa detaliata o gasesti in "taina fiarei"-on line.acolo spune care sunt tarile care intra in conflict,cate state mai raman,momentul venirii antihristului pana la incheierea domniei lui.poti sa gasesti carti asemanatoare la orice biserica.
pr Arsenie spunea ca noi suntem ultima generatie.o generatie tine 25 de ani,alti parinti spuneau ca pamantul va mai dura aprox 100 de ani.Serafim Rose spune ca varsta pamantului este de 7 500 de ani ca n biblie "in al 7 lea veac si jumatate",atunci ar trebui sa se termine.dar noi deja suntem in anul 7 500.nu stiu ce l mai tine,poate credinta.poti sa citesti si biblia dar acolo multe lucruri sunt neclare.normal,daca in vremea aia apostolii nu beneficiau de tehnologie,cum sa se faca intelesi?se intampla exact toate pacatele de pe urma cu tot tacamul.mai lipseste inca putina tehnologie gen control-mind ,inca un sinod,unificarea totala a statelor membre,distrugerea SUA,razboiul mondial si un conducator unic a ceea ce a mai ramas in viata.sper ca n am omis ceva,oricum gasesti in carte.spunea in alta carte de nu stiu ce la granitele Turciei.era o profetie imp.o sa revin cu informatii,ca nu pot sa retin atatea date istorice profetice.oricum daca motivul pt care inca mai existam desi am depasit termenul,este credinta atunci e bine,inca mai avem vreme de pocainta si sa traim inca de pe aici fericiti uniti cu Hristos,acum depinde cat se dedica fiecare.eu nici n as vrea sa ma gandesc la grozaviile acelor vremuri,asa ca imi pun nadejdea in Dumnezeu ca ne mai acorda timp.pregatirea inseamna pocainta,dar nu trebuie sa ne pregatim de frica,trebuie sa simtim invierea aici,dragostea,daruirea si compasiunea-cele pe cale de disparitie,dar care viaza in unele suflete.astea sunt cele mai puternice arme.nu ne forteaza nimeni sa fim atat de rigizi si sa ne luam masuri de precautie ca oricum masurile materiale nu sunt nimic,sufletul curat conteaza.
de se va intampla sa prindem "a 2 ua venire" noi trebuie sa ne bucuram,iar tradatorii de credinta vor cauta unde sa se ascunda,dar ghinionu lor,se aplatizeaza si muntii si dealurile,se va vedea clar.locuintele alea din subsol ale politicienilor vor fi primele luate pe sus.asa ca degeaba baga mii de euro :))
insa nu putem fi siguri ca vom rezista conditiilor inumane dictatorilale-lagare,experimente,foamete,boala, "va icerca sa i insele de va fi cu putinta si pe cei alesi"(crestinii presupun),una e vorba,alta e fapta.poti sa te lauzi ca vei ramane la fel,dar vezi sa nu fim luati de primul val.
Reply With Quote