View Single Post
  #24  
Vechi 14.10.2016, 09:51:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Din pacate vad in jurul meu f multi oameni care se declara crestini, merg la biserica in fiecae duminica si sarbatoare, tin posturile, fac toate itualuril bisericii, insa in afara cestor lucruri sunt oameni cae ii judeca pe ce care nu fa ce face el, oameni care judeca pe baza de natie, culoare, religie, credinta sau lipsa ei, oameni cae ar fii in stare sa te arda pe rug daca te aud a tu nu esti ca ei.

Asta e un motiv pentru care raman la fel de nereligioasa ca si pana acum. Credinta, daca o am, e a mea, nu simt nevoia sa urlu in gura mare daca cred sau nu, sau in ce sau cine cred. Faptele nu reflecta intotdeauna ceea ce credem ca suntem. Asa daca ma intreaba cineva ceva de credinta, sinurul lucru care il spun si sigur nu mint e ca cred intr-un creator, dumnezeu, allah sa cum vreti sa-i ziceti, insa nu cred in religii. Nu voi crede probabil niciodata in religii. Oi fii eu botezata ortodoxa, insa botezul cu credinta mea nu se prea pupa. Si garantez ca mai sunt mult oameni care sunt ca mine, insa la rencensamant toti spun ca sunt ortodocsi. De aici si acel imens procent de ortodocsi din tare, procent cu care sare repede bor cand are chef sa mai construiasca ceva chestie imensa, sau a ceara bani de la buget pt cine stie ce altceva.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote