View Single Post
  #46  
Vechi 07.08.2009, 18:10:32
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cu tot respectul pentru postarile dumneavoastra pe care le gasesc profunde, cu miez, cu subiect si predicat la locul lor, permiteti-mi sa va spun ca o idee nu vine in 5 minute. Framanti mult cugetul si bibliotecile pana gasesti o idee utila pentru toti... Dar dreptul de autor este inca in Romania o mare problema!
Am publicat "n" articole in tara si in strainatate! In Romania nu am primit NICIODATA macar un leu!!! Revistele din strainatate mi-au platit dreptul de autor intotdeauna prompt!
Multumesc inca odata pentru aprecieri.
Nu sunt de parere ca munca nu trebuie platita, eu consider ca multe din lucrurile care intra sunb incidenta "copyright" au un pret exagerat, si ca banii respectivi nu sunt impartiti asa cum se cuvine fata de adevaratul autor. Cat despre plata primita pentru articole, presupun ca a fost o singura data nu in fiecare an.
Pe cand daca vei folosi un software, chiar daca varianta noua a fost deja lasnata de mult timp, si esti prins (exemplu Germania - nu stiu sa-ti dau indicatii unde gasesti legea, dar nepotul meu a patit-o si de asta stiu :) ) vei plati o amenda serioasa. Cand vine vorba d emuzica, este la fel. In felul asta producatorii si artistii nu mai sunt stimulati sa scoata produse competitive pentru ca traiesc bine multumesc ani de zile.
"5 minute" din postul meu anterior era o exagerara voita comparand perioada de munca cu perioada cat sunt platiti pentru munca respectiva.
Sper ca am reusit sa ma fac inteles....
Reply With Quote