View Single Post
  #95  
Vechi 15.03.2010, 02:14:52
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
1. Ce s-a scris "abia in a doua carte a VT" este in stransa legatura cu ceea ce s-a scris in prima carte, de la inceput: "Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de tota lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse."(Facerea 2:3) Iar Porunca a patra spune: "Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit; de aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o." (Iesirea 20:11)?
?

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
2. Prima carte a Sfintei Scripturi nu avea ca tema centrala poruncile. Iti dau inca sase carti ale Sfintei Scripturi, unde nu se pomeneste despre pazirea zilei a saptea, desi personajele din acele carti pazeau cu sfintenie aceasta zi. Citeste de la cartea lui Iosua pana la cartea a treia a regilor, inclusiv (varianta Sinodala) sau de la Iosua pana la 1 Imparati (varianta Cornilescu).?
Unde scrie ca a 2-a carte (Iesire) trateaza tema poruncilor? Oare titlui (Iesire sau Exod) asta sugereaza.
In cartea Facerii gasim porunca Taierii imprejur, gasim porunca prin care se interzicea uciderea, ferirea de inchinarea la idoli, etc...
Asadar, nici cartea Facerii nu este straina de porunci...insa, este straina de porunca sabatului de la Iesire 20,11 (la noi este Iesire 20, 10). Apoi, este curios ca D-zeu in cap 31 de la Iesire spune lui Moise sa pazeasca Sabatul ca zi de odihna.
Acest lucru ma face sa cred ca porun ca sabatului (una din cele 10 porunci) se adreseaza doar evreilor...si ca aceasta zi , odata si odata, va fi inlocuita. Este o porunca instabila.

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
3. Tu respecti numai poruncile care au fost scrise in prima carte a Bibliei? Cele care au fost scrise "abia in a doua carte a VT" sau in cartile urmatoare, nu au valabilitate pentru tine?
Deci recunosti ca au fost porunci si in cartea Faceri! Eu respect poruncile pe care le-au tinut crestinii de 2000 de ani, nu din 1870.
Eu fac ce faceau crestinii "in prima zi a saptamanii" cand se adunau pt frangerea painii.
Reply With Quote