View Single Post
  #13  
Vechi 02.04.2011, 23:31:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Teatru,prea mult teatru.Nu e rau sa ne invatam copiii legea Lui Dumnezeu,dar sa fie cu smerenie,cu dragoste,buna cuviinta nu circ .Degeaba ii invatam pe copii sa vorbeasca despre Dumnezeu cu intonatie si gesticulatii,degeaba au cei 7 ani de acasa daca nu le cultivam SMERENIA si iubirea de rugaciune.
Nu este suficient pt crestini sa cunoasca Scriptura,caci pe aceasta si diavolii o stiu.Biblia nu trebuie predicata de ca si cum povestesti Greierele si furnica
Da, ai dreptate, e mult teatru in gesturile baietelului. Si nu e vina lui, ci a acelora care l-au instruit sa joace teatru. iar cei care l-au instruit s-au gandit sa imite un predicator mare. Copilul isi face datoria de imitator cu brio, are memorie, are talent teatral, are dictie dar n-are adancime. Nici nu poate sa aibe la varsta lui. Ar trebui sa se joace in parc. In loc de copilarie sincera si normala i se livreaza un crestinism teatral, imitativ. Iar el livreaza la randul lui auditoriului acelasi crestinism teatral, doar pentru orgoliul parintilor de a vedea in el un mare predicator. Critica mea nu e indreptata asupra copilului, caci el n-are nicio vina, ci asupra acelora care il folosesc. Pacat, caci copilul e foarte, foarte dotat intelectual.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote