Subiect: Biblie si...
View Single Post
  #15  
Vechi 13.06.2011, 21:26:56
Master Master is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

CAND ISUS A MERS PE APA,CUM AU RASPUNS UCENICII ?
a) l-au adorat,s-au inchinat spunind »Cu adevart,tu esti fiul lui Dumnezeu » « Iar cei din corabie I s-au īnchinat, zicānd: Cu adevćrat Tu eŗti Fiul lui Dumnezeu « (Matei 14 :33)
erau uimiti,caci nu pricepusera nimic de la minunea painilor « Ŗi s-a suit la ei īn corabie ŗi s-a potolit vāntul. Ŗi erau peste mćsurć de uimiži īn sinea lor; Cćci nu pricepuserć nimic de la minunea pāinilor, deoarece inima lor era īnvārtoŗatć « ( Marcu 6 :51-52)


Vechile legi au fost unlocuite dpua venirea lui Isus :

Luca 16:16 ~Legea si proorocii au tinut pīna la Ioan; de atunci īncoace, Evanghelia Īmparatiei lui Dumnezeu se propovaduieste: si fiecare, ca sa intre īn ea, da navala.
Efeseni 2:15 ~ si, īn trupul Lui, a īnlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, īn orīnduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie īn El īnsus un singur om nou, facīnd astfel pace;
Romani 7:6 ~ Dar acum, am fost izbaviti de Lege, si sīntem morti fata de Legea aceasta, care ne tinea robi, pentruca sa slujim lui Dumnezeu īntr'un duh nou, iar nu dupa vechea slova.

Vechile legi nu au fost schimbate :
Matei 5:17-19 ~ 17Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa īmplinesc.
18Caci adevarat va spun, cīta vreme nu va trece cerul si pamīntul, nu va trece o iota sau o frīntura de slova din Lege, īnainte ca sa se fi īntīmplat toate lucrurile.
19Asa ca, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, si va īnvata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic īn Īmparatia cerurilor; dar oricine le va pazi, si va īnvata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare īn Īmparatia cerurilor.


* Misunea lui Isus a fost sa aduca pacea:

Luca 2:13,14 ~ 13Si deodata, īmpreuna cu īngerul s'a unit o multime de oaste cereasca, laudīnd pe Dumnezeu, si zicīnd:
14,,Slava lui Dumnezeu īn locurile prea īnalte, si pace pe pamīnt īntre oamenii placuti Lui.``

Misunea lui Isus nu a fost sa aduca pacea:
Matei 10:34 ~Sa nu credeti ca am venit s'aduc pacea pe pamīnt; n'am venit sa aduc pacea, ci sabia.



* Copii sunt pedepsiti pentru pacatele parintilor:

Exod 20 :5 ~ Sa nu te īnchini īnaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sīnt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor īn copii pīna la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,

Copii nu sunt pedepsiti pentru pacatele parintilor :
Ezechiel 18:20 ~ Sufletul care pacatuieste, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatalui sau, si tatal nu va purta nelegiuirea fiului sau! Neprihanirea celui neprihanit va fi peste el, si rautatea celui rau va fi peste el.



* Omul este justificata doar prin credinta

Romani 3:20 ~ Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit īnaintea Lui, prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului.
Galateni 2:16 ~Totus, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit, prin faptele Legii, ci numai prin credinta īn Isus Hristos, am crezut si noi īn Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta īn Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentruca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
Galateni 3:11,12 ~ 11Si ca nimeni nu este socotit neprhanit īnaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este īnvederat, caci ,,cel neprihanit prin credinta va trai.``
12Īnsa Legea nu se īntemeiaza pe credinta; ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trai prin ele``.
Romani 4:2 ~Caci ce zice Scriptura? ,,Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s'a socotit ca neprihanire.``



* Omul nu este justifica prin credinta :

Iacob 2:21,24 ~ Avraam, parintele nostru, n'a fost el socotit neprihanit prin fapte, cīnd a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?
24Vedeti dar ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta.
Romani I 2:13 ~Pentruca nu cei ce aud Legea, sīnt neprihaniti īnaintea lui Dumnezeu, ci cei ce īmplinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihaniti.


Care este adevarul ,cel Greco-Roman? NU CRED

iAR DESPRE SFATULLUI pavel cum ca '' cel insurat sa fie ca si cum nu ar avea nevasta '' cel NEINSURAT sa nu-si caute nevasta '' eu spun PIEI SATANA!!

Last edited by Master; 13.06.2011 at 21:30:26.
Reply With Quote