View Single Post
  #28  
Vechi 26.08.2011, 21:52:35
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CODRUTA3 Vezi mesajul
eu am mai fost la penticostali pentru ca am o vecina care e de aceasta religie. ceea ce am vazut acolo m-a cutremurat. in sala se rade, se plange, se urla etc. iar predicatorii la fel. de la pupitrul lor odata tipa cat ii tin puterile de curg siroaie d transpiratie pe ei, odata plang.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
or fi pastorii penticostali din zona Clujului mai ... vocali, plini de patos. Cel mai tare insa m-au surprins "cantecele religioase", care erau de fapt slagare de muzica usoara sau populara ...
E o diferenta destul de mare fata de atmosfera de la slujbele ortodoxe, impactul e mare prima data. Probabil si cuvantarea pastorului se modeleaza in functie de audienta. Si eu am prins un discurs cuprins de teatralitate,discurs complet sterilizat de componenta emotionala reala, mult patetism, un speech fara "substanta", fara sclipiri de intelepciune, multa gestualitate intonativa, ceva in genul in care ai descris tu, insa daca ei se simt bine, linistiti si impacati, cine suntem noi sa comentam?! :)
Sunteti doua surori simpatice, cu condei iscusit si... darul exagerarilor.
Dar expunerea voastra scoate in relief un important adevar: si crestinii au gusturi diferite in materie de muzica si oratorie.

Inca mai este loc de perfectionare insa eu sunt multumit de spiritualitatea si calitatea cantarilor si predicilor din biserica mea.


In concluzie: oamenii care nu ar intra cu nici un chip in bisericile penticostale au unde sa mearga: la ortodocsi. Reciproca e si ea adevarata...:)
Reply With Quote