View Single Post
  #6  
Vechi 21.07.2018, 20:23:38
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu cel mai mult stateam la mănăstirea din parva si la cea din nuseni,dar eram cumva integrat in comunitatea monahala,in special cu cei de la parva.Nu mi-au placut niciodată pelerinaje organizate sau tabere,fiindca pierzi destul de mult din esenta,devi doar un grup care face activități împreună,nu poti deveni parte ,temporară măcar,a comunității de acolo.Țin minte o lirurghie de noapte in paraclisul de la nuseni....eram singurul "intrus",dar a fost cel mai intim moment spiritual(colectiv).Deci tipul asta de intalnire as vrea sa il initiez,sau in astfel de cadru....
Nu ăsta e scopul taberelor. Și e dificil să introduci direct în mediul monahal tineri care poate nu sunt atât de înduhovniciți pe cât te aștepți. Noi n-am trăit precum călugării acolo, bănuiesc că ți-ai dat seama. La arhondaric ni se servea și carne (de fapt, am mâncat carne zilnic, excepție făcând zilele de miercuri și de vineri, când toți am primit mâncare de post). Dar în comuniune am fost. Acolo, printre 20 de tineri necunoscuți până mai ieri, am înțeles ce înseamnă să viețuiești frățește. Mi-e greu să descriu inteligibil și precis atmosfera de acolo... eram pur și simplu ca frații. Uitam că suntem băieți și fete, eram doar suflete, iar din spațiul fizic luam fix atât cât ne era necesar, nu mai mult. Mâncam cât să ne potolim foamea, dormeam pentru a ne reface. Dispăruse patima din toate astea. A fost singura perioadă din viața mea în care nu cred să fi visat noaptea; mă odihneam, dar era mai curând o amorțeală scurtă cât să-mi revin și să o iau de la capăt cu activitățile la trezire. Rugăciunea coletivă ne-a sudat foarte mult, așa cred.

Nu disprețuiesc nici ce zici tu, vreau să fac asta măcar o dată în viață (ocazii aș fi avut, dar nu le-am urmat). Când am stat singură la mănăstire a fost de nevoie, nu eram tocmai bine. Te rog doar să nu discreditezi nici forma asta de apropiere de sacru: și pelerinajele cu mireni folosesc, așa neînduhovniciți cum suntem (n-aș da săptămâna petrecută în Israel pe nimic).

Tata a avut ocazia să meargă pe Athos câteva zile și n-a vrut... Cred că s-a speriat și s-a rușinat la gândul că ar afla colegii de serviciu unde merge el în concediu. M-a durut. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote