Subiect: Geneza
View Single Post
  #16  
Vechi 02.05.2011, 09:04:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate la Dumnezeu nu exita spatiu, timp... si nici lumina si intunerc asa cum ne intelegem noi.
Teologia apofatica in ortodoxia crestina este foarte bine structurata.

Dumnezeu nu poate fi caracterizat prin nici o lege a fizicii (ce implica spatiu, timp, materie etc.), intrucat EL este creatorul tuturor acestora.

Cunoasterea lui Dumnezeu este duhovniceasca si se face intru Hristos prin Duhul Sfant care din Tatal Purcede.

"Duh este Dumnezeu" Ioan cap 5. Prin ce caracterizam noi duhul? Evident ca prin roadele lui (vezi galateni cap 5): dragostea, bucuria, pacea... deci nu este vorba de nimic material sau spatio-temporal.

Lumina necreata nu are nici o legatura cu lumina din univers pe care o stim noi si o experimentam in viata de zi cu zi. "Cerul si pamantul vor trece" deci implicit aceasta lumina pe care o stim noi in univers va trece (lumina de la soare spre exemplu) insa Lumina necreata a lui Dumnezeu, pe care a aratat-o la Schimbarea la Fata si pe care o vad calugarii isihasti este atemporala si mai presus de univers. Noi asteptam "cer noi si pamant nou" in care lumina va veni direct de la Hristos.
Eugen, la Dumnezeu nu exista timp, dar la noi exista. Am mai spus, doar in panteism divinitatea face parte din lumea creata. Enistein era panteist.
Corect, nu stim exact ce lumina era in prima zi a creatiei, creata sau necreata. Pentru ca nu ni se spune. In schimb restul ni se spun, asa ca nu mai putem spune ca nu stim sau ca a fost un big-bang absurd.
Eu am dat si ce spun sfintii despre facere, deci totul e clar. Incearca sa cauti adevarul, citeste daca doresti cartile care combat evolutionismul. Vei vedea ca nici din punct de vedere stiintific e o teorie absurda.
Reply With Quote