View Single Post
  #197  
Vechi 26.08.2015, 22:53:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ei, vedeți, eu v-am rugat să plecați de la niște premise. Am să repet:

Înainte de a răspunde luați în considerare următoarele două premise: a. Dumnezeu are libertatea de a vorbi și astăzi cu oricine dorește el și deci nu putem exclude apriori faptul că omul în cauză spune adevărul; b. Dumnezeu, fiind principiul absolut al moralității, are dreptul și astăzi de a solicita de la un om să facă, practic, orice, inclusiv să ucidă, și deci nu putem opune moralitatea sau legislația noastră edictului divin pe care l-a primit acest om.

Dacă înelegeți să negați aceste premise, negați însăși suveranitatea și atotputernicia divină, iar Dumnezu devine un smplu artifact istorico-moral, pe care îl modelăm după propriile noastre nevoi și aspirații. Un credincios adevărat trebuie să admită că, așa cum s-a mai întâmplat de n ori, este posibil ca Dumnezeu să intervină direct în istorie și să ceară (pentru ca are dreptul, pentru că El este dreptul) ca adepții lui să facă diverse lucruri. Că Dumnezeu poate să se răzgândească, așa cum Scriptura ne arată că s-a mai întâmplat.

Acestea fiind zise, și ca să lăsăm divagațiile la o parte, o să formulez o întrebare și mai directă. Dacă D-vs. ați fi, într-o bună zi, abordată direct de Dumnezeu, care v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Să nu-mi răspundeți că așa ceva nu se (mai) poate, pentru că, repet, la "Dumnezeu toate sunt cu putință".

Da' stiu ca aveti "talentul" de a-i face pe oameni sa se simta ca la proces si de a juca doar dupa regulile dvs. (ca sa nu zic defectul de a manipula, ca va suparati :)).
Daca ati fi citit si metatextul din postarea mea, nu doar textul, reluarea acelorasi intrebari n-ar mai avea sens.
Dar sa nu ziceti ca ma eschivez, o spun si pe sleau. M-as duce sa "ma caut", cum se zice. La spovedit, la spitalul de psihiatrie.
Any further questions on that? Hope no!


Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Spuneți-mi, vă rog, pentru D-vs. este exclusă ipoteza în care Dumnezeu, deși este atotputernic, s-ar putea să nu fie și omni-benevolent ? Pentru că, deși ai invocat cu foarte mare forță retorică sacrificiul Fiului lui Dumnezeu, ați lăsat la o parte anumite aspecte, cum ar fi învățătura Bisericii că de acest sacrificiu s-ar putea să nu beneficiem chiar toți.. Vă las să dezbateți cu Cătălin2 dacă cei care nu sunt botezați ortodocși vor ajunge în rai sau în iad. Sau, să dezbateți cu Mihnea Dragomir ce anume învață BC, în Cantate Domino, că se va întâmpla cu cei care nu sunt botezați catolic.

Cu alte cuvinte: vă închinați lui Dumnezeu pentru că este bun, sau pentru că este Dumnezeu ?
Sa zicem altfel. Fiindca nu pot sa nu fiu constienta de statutul de creatura limitata si fara nicio autonomie fiintiala in afara Creatorului. In care e exclusa orice imperfectiune, neajuns, neplinatate. Intunericul n-are cum sa prinda fiinta in prezenta Luminii. E o imposibilitate ontologica.
Tot ce pare contrar, tine de ochiul care priveste ( a se citi nous-ul).

Da' parca topicul dl. Dragomir era despre escroci din lumea stiintei. Acuma, vorbim de atributele lui Dumnezeu?
Reply With Quote