View Single Post
  #10  
Vechi 23.04.2010, 11:11:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dorina, vrei sa spui ca Luther, cu ajutorul lui Dumnezeu a reusit sa mai fragmenteze crestinismul? Fiindca dupa el au fost altii, si altii, si altii, pana am ajuns astazi la sutele de secte...
Care crestinism, Noesiaa? BC devenise doar o afacere profitabila pentru unii si un blestem pentru amaratii inselati.

Insa Biserica lui Hristos a ramas in picioare indiferent de sistemele corupte care si-au luat titulatura de "Biserica". Si Biserica adevarata a fost intotdeauna formata din oamenii aceia putini si sinceri care au slujit Domnului de-a lungul veacurilor, fie ei in BO, BC sau BP.

Fragmentari erau de pe vremea apostolilor, cand unii ziceau ca sunt ai lui Pavel, altii ai lui Apolo, altii ai lui Chifa. Pavel le tot amintea ca toti sunt ai lui Hristos. Insa dupa ce a murit el nu li s-a mai amintit, ci fiecare spunea ca Hristos e al lor...

PS Luther nu s-a separat. A fost excomunicat, desi ar fi vrut sa ramana in BC. Iar unii oameni au ales sa mearga dupa el.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 23.04.2010 at 11:14:11.
Reply With Quote