View Single Post
  #104  
Vechi 28.02.2013, 00:58:09
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu prea inteleg: daca BOR nu ar trebui sa aiba taxe pentru inmormantari si alte servicii religioase, nici nu ar trebui sa aiba monopol asupra obiectelor de cult vandute in spatiile ecleziale BOR, atunci din ce anume ar trebui sa stranga bani ca sa se intretina?
Domnule Mihnea Dragomir,personal,eu nu m-am referit niciodata in postarile mele,la taxele pt inmormintare si/sau alte servicii religioase.Si nici despre faptul ca in spatiul eclezial ,BOr,n-ar trebui sa faca legea.Eu am spus ca BOR,printr-o asa-zisa Lege(103/96,revizuita si readaugita),pune monopol pe producerea si comercializarea candelelor,vesmintelor,sfesnicelor,carbunilor,lumi narilor,icoanelor,etc.Legea 103/92,este in fapt o asa-zisa lege,ea fiind neconstitutionala.Domnia voastra stiti f bine la ce ma refer cind spun neconstitutional.Numai ca e mai greu cu cite cineva care se baga-n discutie ,doar ca sa ma aduca la colt,deoarece,in fapt ei habar n-au despre ce vorbesc eu. Unii nu cunosc nici textul asa-zisei Legi 103,si nu stiu nici Textul Constitutiei Romaniei...
Si am mai spus ca in baza asa-zisei Legi 103,BOR asmute Garda Financiara,si alte ORg de Control, asupra ..crestinilor,care "ies din ascultare"(si-si permit sa picteze si sa vinda icoane,candele,fac vesminte,etc...)si acest lucru,adica infierarea unui frate impotriva altui frate,nu este tocmai comform cu ..Scriptura...
Stati linistit!Stiti la fel de bine ca si mine,si poate chiar mai bine, ca nu-i cazul sa-i plingem de mila BOR-ului....
Consideratie,
Ivana Cristescu
Reply With Quote