View Single Post
  #12  
Vechi 22.11.2016, 22:33:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici intrebarea nu este simpla.

Florin - la care "toata lumea" te referi? La diversele religii si confesiuni, sau la oameni in general, lasand la o parte credinta, la oameni din diverse tari, sau de diverse feluri?

Si putem, in sensul daca este permis, sau daca ne simtim in stare/avem capacitatea?

Mihnea - citeste primele doua propozitii pe care le-ai scris in mesaj. Care este diferenta? Sa iubim aproapele, dar sa nu fim prieteni.
Pe urma scrii ceva referitor la Domnul, care ma lamureste putin.
Spui ca Iisus a avut cativa prieteni, dar ne iubeste pe toti.
Inseamna ca te referi la prieten in sensul de persoane cunoscute, mai apropiate sufleteste.
O nelamurire acum: Lazar a fost prieten. Apostolii au fost si ei prietenii Lui? Sau doar discipoli?
Pentru ca se mai poate interpreta si asa - toti cei care L-au iubit si urmat intru credinta au fost prietenii Lui. Deci milioane.
Si este o prietenie adevarata, cu sacrificii.

Acum eu spun asa - Iisus ne-a invatat sa iubim aproapele, chiar mai mult decat pe noi insine. Ne-a invatat sa iubim si pe dusmani, pe cei ce ne fac rau. Partea asta este foarte grea, intr-adevar. Nu stiu cine poate iubi pe cel care ii face rau.

Acum depinde si ce intelege fiecare prin aceasta iubire de aproape. Prietenia este ceva foarte profund, delicat.
Se mai confunda cu relatia de intelegere reciproca, convietuire in pace etc.

Eu zic ca este permis si se poate. Nu pot sa intru in detaliu pana nu stiu exact la ce se refera intrebarea.
Este un hotar foarte bine delimitat si fin intre a iubi dusmanii si a-i avea de prieteni!
Domnul nu ne-a cerut sa ii avem de prieteni ci sa-i iubim ca pe noi insine,cu intelesul de a nu le face rau,de a nu le cauta razbunarea si a-i ura ori de cate ori avem ocazia.
Un inteles de genul"chiar daca ai ocazia sa fi mizerabil cu acest om execrabil,fi politicos ,fi mai bun decat a fost el cu tine!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote