View Single Post
  #1  
Vechi 04.05.2009, 19:27:22
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit Cand facem milostenie...

Aud pe tot mai multi:
a. -Eu cand fac milostenie, nu dau la tigani.
b. -Eu cand dau de pomana, nu dau la cei care sunt buni de munca.
c. -Cand ajut pe cineva, ma uit sa fie curat.
d. -Cand fac un bine, astept si eu la randul meu sa-mi faca si altcineva un bine.
e. s.a

Sfanta Scriptura in Evanghelia dupa Matei, la Predica de pe Munte, cap. 6 ne spune:

1. Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2. Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
3. Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
5. Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.

Plecand de la acest text, cand, unde, cum, la cine si in ce rationamente trebuie sa savarsim milostenia? Astept parerile dvs ... si alte citate din Cuvantul lui Dumnezeu.

Ma uit la intrebare si-mi aduc aminte cuvintele parintelui Arsenie Papacioc : "Cand un sarac iti intinde mana, nu ti-o intinde sa-ti ceara, ci ca sa-ti dea Imparatia lui Dumnezeu; si tu ii dai cea mai mica moneda?"
Reply With Quote