View Single Post
  #19  
Vechi 06.05.2012, 01:21:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
Eu nu inteleg ce legatura are placerea cu egoismul, daca doi oameni de sex opus vor sa se simta bine unde este egoismul?
În niciun caz Dumnezeu nu interzice oamenilor să se simtă bine. De unde ați scos-o ?
Intuiesc, însă, că prin "doi oameni de sex opus vor să se simtă bine" înțelegeți relații sexuale. Sau, poate că mi se pare. Ei bine, Dumnezeu nu interzice nu numai oamenilor să se simtă bine în general, dar nu interzice nici relații sexuale dintre ei. Dimpotrivă, îi încurajează. Chiar primilor oameni le-a poruncit: "creșteți, înmulțiți-vă și umpleți pământul". Atât de mult îi încurajează Dumnezeu pe oamenii de sex opus să se simtă bine, încât a instituit una dintre Taine cu acest scop. Se numește "căsătorie". Prin urmare:
-oricine este liber să se simtă bine cu altcineva de sex opus.
-dacă, prin "să se simtă bine", înțelege legătură trupească, este invitat să folosească instrumentul pus la dispoziție de Dumnezeu pentru asta: căsătoria.

Citat:
Si mai este faza cu homosexualitatea sau ma rog persoanele de acelasi sex care se simt atrase una de cealalta, si acesta am inteles ca este un pacat pai sa va deschid putin ochii si mintea persoanele astea nu sunt asa ca vor ele,sunt nascute cu un anumit hormon,
Mulțumim mult de informație. Acuma, dacă v-ați îndurat să ne deschideți ochii și mintea, spuneți-mi, vă rog, cum se numește acel hormon care dă homosexualitatea ? Vă întreb așa, doar din interes profesional.

Citat:
sa revenim la pacat, de la placere pana la egoism e diferenta de la cer pana la pamant si plus ca daca am face chestii lipsite de placul nostru am ajunge probabil persoane deprimate,nefericite,plictisite,morocanoase etc.
Nu am întâlnit în viața mea persoane mai vesele și mai fericite decât călugărițele. Cunoașteți mulți creștini trăitori ? Câți dintre ei erau deprimați ? Ia vedeți, nu cumva între Dumnezeu și urâciunea sufletului există o legătură, dar ea e cam inversă decât aceea care vă închipuiți: nu cumva cu cât de depărtezi de Dumnezeu te cuprinde urâtul ?

Citat:
Si o intrebare,de unde stim exact ca exista un Dumnezeu?doar pt ca asa scrie in carti?
Putem ști exact că există un Dumnezeu prin simpla putere a rațiunii, plecând de la observații naturale. Nu putem ști despre Treime, nu putem ști despre natura duală a lui Isus, nu putem ști despre ridicarea cu trupul la Cer a Mariei: acestea sunt lucruri pe care nu putea mintea omului să le cuprindă, de aceea Dumnezeu i le-a descoperit. Dar existența unui creator al creației este ceva perfect accesibil puterii naturale a minții omului, nu e nevoie de virtute supranaturală. Ajunge ca, având bună credință și deschidere, să cercetați natura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.05.2012 at 01:26:05.
Reply With Quote