View Single Post
  #307  
Vechi 28.09.2017, 14:12:44
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca emigrezi, singurul motiv trebuie sa fie duhovnicesc, ori nu cred ca occidentul prezinta avantaje duhovnicesti fata de România, tara cu o spiritualitate mai sanatoasa.
Haida de! Ați auzit de oameni care nu au cu ce să-și hrănească pruncii aici și pleacă în Italia/Spania de nevoie, pentru că le este practic imposibil să o scoată la capăt în România? Lor ce le spuneți? Să rabde până se va îndura statul indolent de ei și le va crea locuri de muncă?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca emigrând omul îsi pierde identitatea într-o masura, fiindca locul si cultura natale fac parte din fiinta noastra intima. Un astfel de alienat nu îsi va mai putea înalta sufletul catre Dumnezeu în rugaciune curata si nu va avea pacea pe care o are cel ramas în tara.
Nu mai spuneți. Dar de preoții români și de alte naționalități trimiși în misiune în Cipru, America ș.a.m.d. ce părere aveți? Nici pe ei nu îi ascultă Dumnezeu?
Uitați un caz extrem de cunoscut: părintele Gheorghe Calciu. A plecat de nevoie și nu i-a fost ușor nici acolo (în state), inițial slujea ca preot benevol, fără să fie plătit, lucra în construcții pentru a-și susține familia. Și pe el l-a distrus spiritualitatea apuseană?



Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Si se mai adauga si imaginea de milogi ai occidentului creata poporului tau, prin faptul ca îti parasesti tara pentru alta considerata superioara.
Ce milogi, domnule, când mergi să muncești pentru un salariu identic sau de multe ori chiar mai mic decât al lor? Vorbim de români care pleacă pentru asta, nu ca să cerșească.
Drept milog ești privit aici, când te prinde anul încă în șomaj.


În altă ordine de idei, tot thread-ul ăsta mi se pare o exagerare. Nicăieri n-a zis Dumnezeu că ne-a făcut ca pe arbori, cu rădăcini de netrecut. Dacă tu te regăsești mai mult într-o altă cultură/mentalitate/populație (și da, e extrem de important că acolo unde te duci, poate, ești mai respectat decât acasă la tine), că sănătatea și educația nu sunt pe butuci, iar copiilor le poți oferi o perspectivă mai bună, de ce să nu pleci? Lăsați-mă cu patriotismul, te consideri erou că mori pe spatele unor ticăloși de guvernanți cărora nu le pasă de existența ta decât în măsura în care pot să te fure? Nu e viața ta demnă de o cauză mai bună, chiar și în sens jertfelnic?

Chiar așa, problemă de ordin moral: trădătorii de țară - care în opinia mea sunt tocmai politicienii, cei care o sabotează sistematic, o vâd și o jefuiesc - ce minunați de patrioți sunt? Dar nu, noi îl condamnăm pe un biet țăran dintr-un sat uitat de Românie, care merge în Italia să muncească în construcții pentru că-i flămânzesc copiii.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote