View Single Post
  #5  
Vechi 18.11.2010, 15:00:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Foarte interesant topic(o sa caut si eu mai multe detalii pe acest subiect).Referitor la rugaciunea ,,Tatal Nostru(pe care niciodata nu o vom intelege suficient)as remarca un aspect:cand spunem ,,Si ne iarta noua gresalele noastre,Precum si noi iertam gresitilor nostri"este ca si cum noi,oamenii,plini de pacate,ne dam exemplu in Fata Celui de Sus si ii spunem ,,Uite Doamne cum iert eu pe altii.Te rog din suflet asa sa ma ierti si Tu". Nu cred ca realizam exact ceea ce spunem si ce raspundere ne asumam.Nu cumva sa se inteleaga ca ar trebui sa evitam sa spunem asta ci dimpotriva:sa fim cat se poate de constienti de ceea ce spunem pentru ca vom raspunde pentru asta.

Daca ii cer Domnului sa ma ierte si dau ca exemplu modul cum iert eu si solicit ca tot asa sa fiu iertat si eu,adica cu aceiasi masura a bunatatii si iubirii cu care iert si eu..mare atentie oameni buni cum respectam cele spuse,pentru ca nu sunt cuvinte in vant,este ceea ce spui tu Celui de Sus prin rugaciunea pe care ai invatat-o de la Fiul Lui.Fiecare cuvant din acesta rugaciune este extrem de profund si cu multe implicatii,pare simpla si scurta in aparenta,ca sa fie retinuta de toata lumea dar Mantuitorul a stiut de ce tocmai acesta rugaciune trebuie spusa de noi.

Gasiti o excelenta si autorizata explicatie aici :http://www.crestinortodox.ro/sfaturi-duhovnicesti/talcuire-tatal-nostru-122307.html
Multumim pentru link- sa ne fie de folos!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote