View Single Post
  #10  
Vechi 02.05.2009, 23:27:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Mândria............

Cred ca o sa deranjeze ce scriu aici, dar cred ca aceasta problema este tratata f superficial.
Despre a cui mandrie e vorba?

Bunicii mei au fost ortodocsi practicanti o viata si ei m-au invatat sa ma ros si sa merg la biserica.
La batranete abia puteau sa mearga (nu exagerez, bunica avea 2 carje). Biserica era sus pe deal.
Ce s-a intamplat? Tineri baptisti veneau dupa slujba si le citeau din Biblie (bunica abia vedea). Iar vecini baptisti isi trimiteau copiii sa-i ajute sa care apa de la fantana etc..
Ortodocsii (inclusiv preotul) stiau situatia, dar nu a venit nimeni sa stea de vorba cu ei!!!
La batranete au trecut amandoi la baptism! Sa stiti ca pana la moarte au avut sprijinul moral al comunitatii baptiste, au fost in permanenta vizitati, incurajati... Eu am fost impresionata de acei tineri care mergeau duminica sa vorbeasca cu bunicii mei in loc sa petreaca timpul in mod egoist!!

Este ff usor sa spui ca da.. ei sunt slabi la minte, mandri sau mai stiu eu cum! Dar adevarul este undeva pe la jumatate! Forta exemplului este f importanta!
Reply With Quote