View Single Post
  #11  
Vechi 25.05.2009, 13:36:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru mine exista mai multe probleme:
1. Notiunea de sexy, inseamna erotic, a-ti pune farmecele trupului in vedere, in mod ofensiv.
Adica: catmai dezbracat, sau haine cat mai mulate pe corp, cat mai fardat, etc.
2. Poti fi excentric si de prost gust imbracat si fara a fi sexy (adica a atrage sexual) si asta este si mai rau. Cand nu-ti asortezi hainele, sau pui ciudatenii pe tine, de ex.
3. Poti fi smerit in orice, daca este modest, fara a-ti arata corpul gol, fara a intentiona sa atragi priviri. Si fusta si panatalonul pot fi la fel de smerite si decente.
Si smerenia, asa cum am mai spus, se vede in om, in privire, in comportament.
Am vazut si copii de 6 ani care vor (ei sau parintii lor) sa fie sexy, sau extravaganti,ca imbracaminte, vopsit si tunsori.
4. Am citit undeva ca si prea mult invaluit este f.atragator si ispititor. pentru ca atunci se cauta a se imagina (mai ales barbatii) ce-o fi pe dedesubt. Exact atunci te pot dezbraca din priviri, caci este mai interesant. Daca vad totul, nu mai prezinta nici un interes.
5. Depinde si ce viata are persoana respectiva, femeie sau barbat: daca traieste in lume, are un serviciu unde trebuie sa fie anume imbracat in tinute deosebite, sau daca isi face viata la manastire sau in biserica.
6. Depinde si ce este in sufletul tau si ce cauti.
Daca esti tu cuminte si curat, sau daca esti tanar si iti cauti pereche, sau etc.
Tinerii au fost intotdeauna, si in functie de moda vremii ( ca au exista si maxi, si midi si crinoline), educati si obligati cumva sa se imbrace incat sa atraga si sa-si gaseasca perechea, sa se casatoreasca.
Pe voi cum v-au invatat parintii?
7. Batatoare la ochi este si extrema cealalta: imbracata cu fuste lungi, cu basma, haine inchise la culoare. In ziua de azi este mai rar, mai ales la oras si au si aceste persoane etichetele lor. Nu ca ar fi rau, dar si asta este lipsa de smerenie, zic eu.
Drumul de mijloc, fara exagerari, este cel mai bun.
Reply With Quote