View Single Post
  #17  
Vechi 25.07.2009, 09:23:14
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit N-am inteles

N-am inteles... Mergem in biserica sa fim sexy sau sa ne regasim identitatea pierduta? Caci multi si-au pierdut-o deja. Mai sunt eu cel/cea ce eram (la nastere, la botez)? Oare venim la biserica sa aratam mai bine decat altul/alta sau pentru a ne contopi in duhul lui Hristos, Duhul Sfant? Ar trebui sa fac un film cu toate manifestarile si tinuta (toate asa zis moderne) din bisericile din Romania si cred ne-am speria. Persoane stand in fata bisericii si fumand, persoane care intra si ies din biserica ca dintr-un birou de relatii cu publicul, persoane care nu au forta de a se rupe de lume (purtand vesnic mobilul asupra lor ca pe o comoara nepretuita-mobil care uneori se apuca sune, deranjand sacralitatea momentului in care ne gasim), persoane care vorbesc in biserica in timpul liturghiei, facand abstractie de prezenta lui Dumnezeu, a lui Iisus Hristos in biserica in acel moment. Romania a devenit o entitate de grupulete, fiecare cu felul ei de viata, care cu greu mai pot forma o comuniune. Pentru ca nu poti forma o comuniune cand refuzi sa te integrezi plenar in ea; sa te abandonezi ei cu tot ce e al tau, sa-ti canalizezi toate energiile in viata comunitatii. Si nu vad decat o singura viabila comunitate: Cea bisericeasca (as zice chiar ortodoxa).
Citat:
În prealabil postat de fani71 Vezi mesajul
exact. Mi-au spus si mie unii barbati ca o femeie in fusta e mai atragatoare decat in pantaloni.
Exista prost gust mult si in occident, si o anumita uniformizare a imbracamintii - cand intri intr-o scoala ai impresia ca se poarta uniforma. Si inca ceva: daca Apostolul Pavel cere expres femeilor sa aiba capul acoperit cand se roaga, de ce atata impotrivire si cochetarie din partea unor femei in a implini aceasta porunaca/ Oare sunt ele mai presus de Apostolul Pavel. Se consuma in aceasta cu mentalitatile moderne si cu mandria lor. caci, a te ruga cu capul descoperrit, tu ca femeie, e de doua ori rau pentru tine femeie; nu respecti o porunca a celui Ales de Iisus Hristos sa raspandeasca invatatura Lui si iti bati joc de timpul tau. caci asta faci stand si rugandu-te cu capul descoperit; iti pierzi timpul, iti bati joc de el, caci Cel caruia te rogi, nu te poate accepta in aceasta statura de femeie moderna care prin tinuta ei refuza smerenia si locul ei ca femeie in Biserica, ca urmatoare barbatului. A nu se intelege ca sluga a barbatului; pentru ca, barbat si femeie sunt chemati sa fie frati in Biserica....
Bieninteles, ar trebui sa ne imbracam decent la biserica, dar decenta variaza de la un secol si chiar de la un deceniu la altul.

Last edited by marioad24; 25.07.2009 at 09:33:25.
Reply With Quote