View Single Post
  #14  
Vechi 09.10.2012, 22:41:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toată ziua Starețul ne amintea: “Țineți rugăciunea! Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă! Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă! Aceasta vă va mântui. Numele lui Hristos va lumina mintea voastră, vă va întări sufletește, vă va ajuta în războiul împotriva demonilor. Vă va cultiva virtuțile și vi se va face totul”.
Pentru aceasta și insista mult ca noi, ucenicii cei tineri, să aplicăm metoda practică a Rugăciunii rostite cu gura.
Și fiindcă viața sa era continuă silire în rugăciune, de aceea stăruia ca și noi să ne silim pe cât putem să pogorâm Numele lui Hristos în adâncul inimii noastre.
Aceasta era învățătura Cuviosului nostru Stareț: să ne îndemne, să ne silească, să ne supravegheze și să ne amintească neîncetat să pomenim Numele lui Dumnezeu necurmat, așa cum scrie Sfântul Grigorie Teologul: “Pomenirea lui Dumnezeu să fie mai deasă decât răsuflarea ta”1.


Din Starețul meu Iosif Isihastul de arhim. Efrem Filotheitul, editura Evanghelismos, 2010
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote