View Single Post
  #139  
Vechi 26.10.2016, 17:42:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
.....(discurs foarte frumos și impecabil)....

Ai vorbit numai prostii în postarea ta și ai mințit și ai smintit, ai micșorat măsura mântuirii, ai condiționat-o la rațiuni mincinoase, demonice, ai oferit o altă mântuire, decât cea adevărată în Hristos. Și pentru asta ai smintit pe cei mai mici.

Vai ție în ziua judecății, dacă nu faci pocăință, pentru totala lipsă a măsurii tale în Hristos.
După ce vorbești atît de frumos și înălțător... cum se poate să fii așa cameleonic? Te-ai molipsit de la judecățile mele și de la epitetele pe care le foloseam în glumă către unii sau alții sau către tine? Cum se poate să lovești la modul cel mai serios cu astfel de judecăți rele și urîte direct într-un coleg de forum ca gpalama?

Te-am mai întrebat? Te-a pus Moise Judecător? Te-a pus David sau frații Macabei apărător al Credinței? Te-a pus Hristos sau vreun mare sfînt ca să lupți tu cu toate ereziile și smintelile?

Păi sf. Pavel n-a mustrat direct decît pe sf. Petru pentru că știa măsura CREDINȚEI LUI... și vorbea despre cei ipocriți și fățarnici ca despre unii, vorbea despre ereși tot ca despre unii... NU DĂDEA NUME, NU-I JUDECA ȘI NU-I CONDAMNA.

Deci dacă Domnul a venit să mîntui și nu să identifice și să dea cu toiagul tu te-ai găsit să ridici sabie? Să ridici răzbunări?

Practic, iubitul meu frate, mă întreb cum de nu-ți dai seama că iubirea și dorința de îndreptare a ta sau a unuia sau a altuia nu te lasă să folosești astfel de ''texte'' ortodoxe cu care-ți permiți să lovești crezînd că te aflii la adăpostul sfinților sau al cunoștiințelor tale ortodoxe? Cum?

Păi le faci să nu mai valoreze nimic bun dacă ai astfel de atitudini ''bățoase''... dacă-ți permiți să judeci și să denigrezi spunînd mereu direct aproapelui că minte, că smintește, că face alea alea, nemustrîndu-l cu duhul blîndeții, al iubirii ci dînd cu bîta în baltă ca să sară mocirla cît mia tare pe tine și pe toți și surpînd astfel toată construcția... hăinuței imaculate.

Nu se poate fratele meu bun și drag să persiști în astfel de atitudini josnice care par ortodoxe... NU SUNT!

Deci iubitule, prietene, frate ortodox bun, creștinule iubitor de sfinți, îți atrag atenția cu cuvintele tale ca să nu zici că te ispitesc eu la ceva:
Citat:
Îndreaptă-te, suflete. Fi blând și iubitor, fi copil-bărbat, fi a lui Hristos. Pese-ți ! Dă tot ce ai, Domnului și oamenilor. Tot ce ai !(se pune virgulă) Tot !(se pune virgulă) Cât de bine poți. (Nu se pune punct ci virgulă) În Domnul.
Și închei cu cuvintele tale.

Citat:
Of, frățiorul meu (drag și iubit de Dumnezeu și de mine)... te îmbrățișez. Iartă-mă și pomenește-mă !
Sper că nu te superi iar jignindu-te ca să pui iar placa stricată și naționalistă învățată de la serv-vicii așa ca Vadim:

''sunteți eretici, smintitori, nebuni, secte, secte, secte, spui numai prostii, numai aiureli, sunteți bolnavi, aveți rațiuni bolnave, demonice, veniți la vindecare... luați medicamente, medicamente... da' halatu, halatu, cît costă halatu... (ăla NEGRU!)''

Te rog deci să nu te jugnești și să încerci să eviți să ''mărturisești'' tu în felul ăsta ORTODOXIA!

Așa te-au învățat sfinții și marii mărturisitori neclătinați în Credință?

De ce nu înveți și nu iei de la ei darul duhului Sfînt, al blîndeții și al smereniei în inima ta și în loc să judeci pripit ca orbii fără dreaptă socoteală și fără măsura credinței să nu judeci deloc pe niciun coleg de forum și nici să vrei să-i ''vindeci''? Înțelegi oare ce-ți spun? Ce-ar vrea poate Domnul de la tine?

Vindecarea vine din dragoste și din rugăciune pentru ei și nu prin jantaj psihologic și amenințări înfricoșătoare de parcă ai vrea să folosești BINELE pe post de idol al îngrozirilor.

De ce ți-e frică?

Îți spun eu că sunt pățit: Frica și tulburarea vine de la păcat și de la serv-viciul acoperit care te atrage în minteresurile de care nici nu-ți dai seama.

Mă bucur că scrii foarte mult și ți discursuri plăcute și înălțătoare însă:

NU MAI JUDECA pentru ca să nu fi JUDECAT căci cu ce MĂSURĂ măsori și judeci cu ai vei fi măsurat și judecat.

Dacă judeci și faci eretic pe cineva vei fi judecat de erezie, dacă de sminteală, de boală, de demonizare vei acuza și vei judeca... așa vei fi tu judecat și acuzat căci din Cuvintele tale te poți Mîntui dar tot din cuvintle tale te poți pierde!

Și la ce-ți folosește să cîștigi Lumea toată vrînd să fii tu anatemă în locul altora din iubire, dacă sufletul ți-l vei pierde?

Deci înțelege că nu mi-a plăcut deloc cum ai finalizat frumosul discurs... printr-o umilire și ocărîre foarte josnică.

Ce bine ar fi fost dacă ar fi lipsit pasajul cel urît. Ce bine pentru tine!

Așa... din păcate, nu vrei să asculți de Hristos și iată că ai dat cu bîta în balta cu mocirlă aruncînd pe hainele sfinte ale tuturor crezînd că ''mărturisești''. Păi ce ai mărturisit procedînd așa: Pe Hristos sau pe sinedriul care îl bătea pe Mîntuitorul și îl pălmuia și îi dorea moartea?

Deci dă-ți seama pe cine vrei tu să mărturisești, dă-ți seama al cărui duh vrei să fii?

''Pomul bun nu poate să facă roade rele, niciuna, tot așa cum păcatul nu poate să facă roade bune''.... deci e un țel să nu fii eretic și să nu poți face nimic fără Dumnezeu, o țintă, o măsură înaltă la care ai putea să ajungi.

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 18:16:04.
Reply With Quote