View Single Post
  #198  
Vechi 27.10.2016, 12:12:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și apoi nici mai sus nu mai întrebat nimic, ci ai continuat să mă înveți și să mă iei în șuturi. La ce ai nevoie de mine să-ți răspund? Și-apoi există riscul să nu știu răspunsul, de exemplu dacă mă întrebi din fizică cuantică. Dar din teologie, mai știu ce au uitat alții.

Te arde, așa-i?
Nu ți-a băgat nimeni nimic cu forța pe gât.
Nu te smeri, dacă nu vrei, nu-i obligatoriu.
Roagă-te înainte să postezi ceva pe forum. Preferabil înaintea fiecărei postări, măcar Tatăl nostru și o cerere personală, care să conțină cuvintele/virtuți dragoste, iertare, rugăciune, răbdare, discernământ, smerenie, neputințe, înțelepciune, și mai vezi frăția ta.

Mulțumesc pentru ce m-ai învățat.
De fiecare dată învăț atât de multe de la voi toți, de la fiecare, frumusețea inimilor voastre, e inexprimabilă în cuvinte, dar nu vă spun la fiecare ce și când, ca să nu vă mândriți, cu ce nu-i al vostru, practic.

Iartă-mă și pomenește-mă.
A zis bine AlinB, esti caz patologic.
Duci un razboi cu noi toti, care de fapt arata ca ai o problema imensa tu. In cap.

Tonul tau este unul intotdeauna de discutie aprinsa.
Intotdeauna esti intr-un razboi cu noi care stam linistiti prin colturile noastre.
Vorbesti de virtuti dar tu esti un copilas pus pe scandal.
Vorbesti de invatatura dar uiti ca lucrul maxim in viata este echilibrul.
Cum sa te creada cineva oriunde ai fi daca tu esti un SMINTITOR DEZECHILIBRAT.
Si din dezechilibru nu are cum sa iasa nimic bun.

Ai invatat texte pe de rost de tipul iubire, smerenie, insa nu vezi ca esti inselat la maxim, ca in tine zace un alt duh nicidecum DUHUL BLANDETII, AL BUNEI CUVIINTE, AL SMERENIEI.

Din harul lui Dumnezeu nu iese cearta si scandal.
Tu esti samanta de scandal si nu samanta de pace.
Masoara-te dupa propriile tale fapte.


Ma arde? Ma deranjeaza cum un pusti o face pe desteptul fluturand niste diplome pe care el le considera ca ii servesc drept caracter, intelepciune, experienta de viata si cap. Cum o face pe desteptul incontinuu fluturandu-si smerenia, iertarea si alte fatarnicii ieftine cand el nu stie ce inseamna bunul simt si buna educatie in care se ascunde smerenia reala.

Ma arde tupeul tau pe care il vinzi drept smerenie cu care acuzi, judeci, desconsideri, defaimezi pe toti cei pe forum.

Ma bucur ca ne tratezi de la inaltimea ta 'TEOLOGICA'. Noi o sa te tratam de la inaltimea smereniei noastre, si a teologiei pe care o avem si noi.
Si noi am studiat teologia. Si am mai facut si altele in viata pe langa teologie. Mai avem si alte diplome in buzunar fata de un pusti ca tine.
Nu valoreaza toate hartiile tale cat au facut oamenii astia de pe forum pentru aproapele lor, si inaltimea lor reala duhovniceasca...


Sub nici o forma nu poti sa-mi spui ca esti un om mai serios cu diplomele alea in buzunar.



Esti o nulitate in momentul asta. Nu iti foloseste toata literatura teologica pe care o invoci.
Hristos nu este o suma de sentinte si fraze aruncate in altii la intamplare cu care sa-i invinovatesti pe altii.

Hristos este iubire si traire si viata.
Este absolut altceva fata de ce faci tu.

Tu il invoci pe Hristos dar esti rupt de el in faptele tale.
Daca l-ai avea pe Hristos nu ai semana sminteala si scandal....

Hristos este obsesia ta nicidecum modul tau real de viata.
Trebuie sa IL TRAIESTI PE HRISTOS si nu SA IL RECITI PE HRISTOS.

Tu te folosesti de HRistos pentru a-i acuza pe altii si nu pentru a ne arata ca il ai in tine.

Toti iti spun ca gresesti, ca esti fals, ca exagerezi. Si astea sunt afirmatii care NU au treaba cu teologia, sunt chestii de comportament. Toti iti spun ca esti in greseala, ca mai ai de crescut ca om, si tu ne raspunzi cu 'nu aveti studii... etc', neintelegandu-ti problema ta si ce ti se reproseaza.

Last edited by gpalama; 27.10.2016 at 12:21:06.
Reply With Quote