View Single Post
  #212  
Vechi 27.10.2016, 19:27:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Du-te te rog și scrie pe topicul tău, Virgil Ovidiu, că am înțeles ce spui, repeți de fiecare dată aceleași lucruri. Când vreau să știu despre N.I.P., știu unde găsesc să citesc.

Mulțumesc pentru înțelegere.
Vezi, dacă răspunzi iubirii cu exclusivism... e normal să-ți închipui că dacă tu ai deschis un fir de discuție a devenit al tău propriu și personal. Nu am cum să te înțeleg. E și firul meu de discuție. :)))

E trist să te văd luîndu-te la ceartă, e trist să văd că-mi spui că ai înțeles ce spun... și că-ți repet aceleași lucruri... e trist să te văd cum nu ai răbdare și nici iubire pentru cei cu care discuți... nu ai decît auto-îndreptățiri. De ce?

Iubirea nu trimite la plimbare pe nimeni.

Eu nu te consider nebun nici eretic nici sectant nici greșit... eu te consider o minune, un om foarte bun cu un suflet haric, cu multă credință, cu multă pricepere și cu multă cunoaștere. Deci mă bucur pentru tine și cred că Dumnezeu te iubește și dacă El te iubește atunci și eu și alții ar trebui să te iubim, să te prețuim, să te respectăm... să fim de partea ta cînd te auto-îndreptățești... dar poate că ai uitat Cuvîntul:

''Celui ce se înalță pe sine Dumnezeu îi stă împotrivă iar celui ce se smerește pe sine Dumnezeu îi dă HAR, pace, viață... bucurie''

Nu spun că tu te înalți ci că te smerești... te socotești praf și cenușe, bășică de puroi și frunză putredă în vînt...

Asta e foarte bine...

Dar că nu vrei să mă auzi asta nu e bine.

Ți-am zis să te duci să ceri binecuvîntare de la Duhovnic să citești tot ce scrie pe site-ul NIP. Așa cum ai cerut să mergi la călugărie tot așa cere și pentru ca să citești. Și te rog ca în funcție de asta să emiți păreri despre NIP și așa vei fi ferit de judecată prea grea în Ziua aceea. Ca pe un frate bun și drept te sfătuiesc... pentru că și eu chiar sunt creștin ortodox!... și ca atare prietenul și fratele tău în Domnul.

Fă-o și nu vei avea de pierdut ci de cîștigat!

Fă-o chiar mai înainte de a pleca la călugărie. Fă-o azi... sau mîine sau Duminică înainte de Liturghie.

De ce îți e greu să auzi și să faci o rugăminte ce vine de la un coleg de forum? De ce? E rău ceea ce te rog? Crezi că te mint? Crezi că te ispitesc? Ce crezi?

Dacă ai un duhovnic, ascultă mai ales în chestiunea asta de El. Crede numai... și va fi bine.

Last edited by vsovi; 27.10.2016 at 19:34:16.
Reply With Quote