View Single Post
  #59  
Vechi 24.03.2019, 13:49:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am avut ocazia să fac parte din circuitul lui înainte de referendum, adică să urc și eu în autocarul prin care chipurile promova referendumul. M-am simțit folosit, iar pe el duplicitar. Autocarul era inscripționat ”MI-HAI la referendum!” și o poză mare cu el. Mârlănie pe față, de fapt el și-a făcut reclamă prin așa-zisa susținere a referendumului.
Asta cu MI-HAI îmi aduce aminte de Trăistariu la eurovision, iartă-mă dar nu pot să nu râd de slogan :).
Nu contest experiența ta, îți dau dreptate, cu mențiunea că în orice campanie cei care duc greul sunt într-un fel sau altul folosiți și la Capsali la fel ar fi fost, numai că acolo nu s-a cunoscut îndeaproape personajul.

Mă uit peste lista de la europarlamentare și nu văd nicio platformă între cele cotate să intre în P.E. care să aibă idei pro natalitate, pro familie, pro educație creștină.
Vom ajunge în situația ca partidele să se bată care să mai introducă legalizarea prostituției, care parteneriatul civil și oamenii să susțină apatic orice rahat.


Practic nu cetățenii dictează politicienilor interesele societății, ci politicienii le spun cetățenilor ce e valoare și ce e fals cu largul concurs al manipulatorilor de televiziune și radio stil Moise Guran, Andreea Esca.
Cetățenii au drepturi doar când sunt alegeri și doar în măsura în care-i votează pe ei, dacă nu-i votează pe ei sau ridică un demers legal împotriva lor, se dezlănțuie iadul.

Dacă așa merg lucrurile imaginea cultelor va fi și mai abitir atacată și disprețuită, la locul de muncă, în școli, piețe pentru că din politică se dă tonul, tu ca om vei fi un ratat al societății doar pentru că ești creștin practicant și vrei ca societatea să aibă un mers creștin.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, întâmplător ...
Acolo nu văd problema, la Cluj era antamată cu o lună înainte sau chiar mai mult sala, era o sală în stilul sălilor de nunți.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Se pare ca, după referendum, pr. Necula a părăsit grupul Platformei. Dovadă, a fost prezent la Cluj tocmai când a avut loc reuniunea Platformei la Sibiu. Acum a apucat pârghia numită revista Rost și bagă la greu competiție, paralelism Platformei.
Părintele Necula nu face nimic fără binecuvântarea ierarhului său, prin cele două conferințe simultane s-au bucurat și clujenii și sibienii, nu a fost numai părintele Necula prezent, am văzut inclusiv un om care propunea agricultură bio, colaborase și cu mănăstirea Nera, au mai fost încă câțiva preoți.
Au fost și oameni interesanți la acea conferință de la Cluj, neafiliați politic.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Conferința de la Bacău a avut loc chiar astăzi, acum am aflat și eu mai multe detalii. Ce zici despre acest afiș, ce subiect sugerează? Scopul este personajul Neamțu, pus de două ori pe afiș. Conferința are scopul să-l scoată pe el în prim plan sub pretextul cu libertatea. AP și ASCOR-ul local au organizat conferința, iar Arhiepiscopia a fost trecută pe afiș în ultimul moment.
Nu a fost lăsat de către partidul lui să candideze la europarlamentare, i s-a pus în cârcă eșecul referendumului, singurul lui beneficiu ar fi vânzarea de cărți, dacă evenimentele s-au suprapus în același loc de vină sunt cei care dețin sala și nu asigură pe principiul primul venit.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
In 26 martie va avea loc la Cluj o conferință unde va participa Ana Săcrieru și Adrian Papahagi.
Excelentă inițiativă, e foarte bine că la Cluj se face ceva pentru temele contemporane la care stăm prost, căsătorii, divorțuri, etc.
Probabil că acolo sunt oameni care susțin financiar din veniturile lor organizarea acestor evenimente, de aceea se fac atâtea spunea și părintele Stelian Tofană că presupun unele costuri.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Chiar și Papahagi m-a dezamăgit în ultimul timp (vezi comentarii raspunsurile lui):
Papahagi și Neamțu sunt buni pentru cei de dreapta simpatizanți care trag spre USR sau pentru mediile universitare, căci mai ajunge și pe la ei mesaj creștin, nu sunt neapărat pentru cei catehizați.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
S-a confirmat ceea ce ți-am spus, nimic pe pagina lui de FB. Mă mir cum de a ratat momentul, adică să mai apară cu o filmare printre oameni cu entuziasmul lui caracteristic.
A pus ceva de la marșul provita Iași fără imaginea lui, dacă s-ar duce ar fi acuzat că iese în față, dacă nu se duce de ce nu se duce.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Exact, e grav dacă a ajuns să le vorbească creștinilor despre povara libertății. A supt lapte de la DGS împreună cu Liceanu și Pleșu. Și asta spune tot. :)
Asta nu înseamnă că e întrutotul de acord cu acei intelectuali, de la debuturi a avut o orientare conservatoare, nu s-a sucit ca Iohannis care cică a candidat din partea ACL, chipurile Alianța Creștin Liberală.
Ce a fost creștin în mandatul lui în afară că a intrat cu ochelarii de soare într-un lăcaș de cult romano-catolic ?

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Nu am nimic cu el, dar grijă pe cine promovăm. Eu am mari rețineri când vine vorba de el.
Eu nu-l promovez, n-am dat mâna în viața mea cu el și nu am cumpărat nicio carte de a lui.
Dimpotrivă îl consider oarecum marginal, dar poate unii care au idei de stânga și citesc cărțile lui ajung să dea și de personalitățile temnițelor comuniste și să-și pună intrebări cu privire la comunismul așaziselor partide de dreapta.

Pericolul e ca și PNL să fie prelucrat și să nu mai rămână chiar deloc niciun partid nici măcar în Parlamentul Național care să susțină inițiative care vin din sfera creștină.

Pâna una alta el(Neamțu) nu cred că va întoarce spatele ca Petru la Roma, dacă se va pune în discuție respectul față de valori pro familie, nu văd prigoana Bisericii venind dinspre el.

Până și Mihail Gheorghiu președintele CPF, a fost în PNȚCD, Sebastian Bodu (tot fost membru PNȚCD) când a fost în Parl European a votat împotriva unui raport prot lgbt, oamenii politici au experiență în astfel de cazuri și ajung în fața diferitelor situații.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.03.2019 at 14:22:46.
Reply With Quote