View Single Post
  #5  
Vechi 23.02.2009, 19:34:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciunea alungă mânia ( o povestioară cu tâlc din :Patericul mirenilor)

O femeie care era profesoară a venit nervoasă de la școală. Se certase cu directoarea. Când a intrat in casă, a inceput să se răstească la soțul ei. Acesta tăcea și nu o contrazicea. La un moment dat, femeia a inceput să il certe că nu cumpărase fructe pentru copii. Bărbatul simți că i se urcă sângele la cap. De dimineață femeia ii spusese că va cumpăra ea fructe, dar , din cauza supărării, uitase. Bărbatul a vrut să țipe la ea, dar iși aduse aminte că duhovnicul il sfătuise să spună "Doamne miluiește " ori de câte ori era ispitit de mânie. A spus o dată rugăciunea, dar nu se simți mai liniștit. Mai repetă de câteva ori rugăciunea și până la urmă se liniști.
Când i-a trecut supărarea, soția și-a adus aminte cum au stat lucrurile . A venit la el și l-a luat in brațe : - Iartă-mă, am spus că iau eu fructe. Iartă-mă. - Te iert, cum să nu te iert, spuse soțul. Noaptea, soția a visat incă odată discuția cu soțul ei. A văzut că, atunci când ea țipa la el, un diavol venea din ce in ce mai aproape de el. Il văzu pe soț cum a inceput să se roage și diavolul a plecat imediat. Când s-a sculat i-a zis : - Nu am știut că te-ai rugat aseară când țipam la tine. O să incerc să mă rog și eu când o să mai fiu ispitită de mânie. ( Danion Vasile - Patericul Mirenilor )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote