View Single Post
  #195  
Vechi 06.09.2009, 13:49:17
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Intr-adevar nu avem o traditie cu care sa ne mandrim. Aceasta este parerea romanului despre el , trebuie sa vina tot timpul strainii ca sa ne faca sa ne dam seama de lucrul asta.
Hai sa iti spun o treaba. Lucrez in turism, exact cu strainii astia care ne redescopera noua traditiile despre care nu stiam, sau pe care nu le apreciem.

Strainii, in general, nu gasesc Romania mai frumoasa sau mai remarcabila decat alte tari din Europa de Vest sau aiurea. Impresiile pozitive lasate de Romania vin din faptul ca Romania se prezinta peste asteptari. De multe ori turistii vin in Romania fara sa stie la ce sa se astepte, si gasesc aici o tara peste asteptari. Atata tot.

Citat:
Pentru omul modern, traditia sau omul care tine la traditie e considerant "sclerozat" .
Nu resping traditia. Dar trebuie acceptata cu masura, nu la pachet.

Citat:
Pentru omul rational, religia incurca. Este o piedica in calea lui.
Exact. Nu vad asta ca pe o problema. Mi se pare foarte OK sa fii rational, si mai cred si ca scoala este scoala pentru a invata oamenii sa gandeasca rational.

Citat:
Oricum, daca studiezi curentul postmodernist, ai sa vezi ca printre altele propune reintoarcea la traditia autentica stramosilor nostrii. Daca ai sa citesti ai sa si vezi de ce ...
Prima data aduci vorba de filozofi greci, acum de curent postmodernist. Dar tu ce crezi? Care parerea ta? Nu neg ca ar trebui reinviate anumite traditii, dar in mod selectiv.

Citat:
Acuma am inteles ca tu de fapt nu ai o problema cu Biserica in general, ci cu Biserica Ortodoxa.
Am o problema cu orice biserica care incaleca legea fundamentala a tarii, Constitutia. La fel cum am o problema si cu politicienii care fac asta. Nimic personal, dar daca e lege, sa se respecte. Mai ales de catre o institutie care se vrea "morala".

Citat:
Reiau, la orele de religie accentul nu se pune pe dogma si pe disciplinele biblice. Din contra se studiaza foarte multa istorie , cultura , liturgica si notiuni referitoare la morala. Gen, despre prieteni, despre cum trebuie sa ne alegem prietenii, sa`i ajutam, sa ne iubim parintii etc !
Ma indoiesc ca la orele de religie au un caracter unitar pe plan national. orele de religie la care am luat eu parte (clasa a 8-a, la mijlocul anilor 90) erau predate de un domn in varsta de 90 de ani, care impartea note de 2 oricui punea intrebari calificate drept "incomode". Nu zic ca asta se intampla oriunde, dar asta a fost experienta mea.

Din nou, nu mi se pare OK sa se studieze morala bazata pe o carte veche de 2000 - 5000 de ani, plina de superstitii si episoade "istorice" neverificate istoric. O morala care spune ca femeia trebuie desconsiderata pentru ca a muscat dintr-un ipotetic mar pe care i l-a oferit un sarpe vorbitor. Asta ca sa dau doar un exemplu de morala inspirata de biblie.

Pana la urma, e prea putin important ce se studiaza? Orele de religie nu au ce cauta in scoli publice, intr-un stat laic prin Constitutie.
Reply With Quote