Subiect: Crucea de la gat
View Single Post
  #6  
Vechi 10.06.2010, 14:31:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu stiu ce sa zic. Gandesc insa asa...

Sfanta Cruce, purtata la gat, ma face sa ma simt crestin.
Mai bine spus, atunci cand uit, ea imi reaminteste ca a fi crestin inseamna a fi intins pe cruce.
"Nu este ucenicul mai mare decat Invatatorul lui." Iar daca Hristos a stat si inca mai sta pe Cruce, cum am putea sa o ocolim noi.
Am ajuns sa cautam numai binele si usorul, de parca Ortodoxia ar fi "bun si usor", cand toata este impregnata de Cruce.

Are putere asupra diavolului.
Desi nu este amuleta ori talisman magic, ea are mare putere, nefiind un simplu simbol sec.
In "Pelerinul rus", diavolul se tulbura numai la prezenta fizica a Bibliei, pe un raft.
Cu atat mai mult, diavolul sufera cand vede ca noi Il iubim si Il cinstim pe Acela pe care el l'a omorat, pe Cruce.

Ma odihnesc nespus de mult crucile de lemn, sculptate. Sunt uneori scumpe (20-40 lei), insa tin o viata.
Nu imi plac crucile de aur, pe lant de aur. Gandesc la faptul ca omul nu este vrednic de aur. Parintii purtau sfoara.
Nu este rau insa a purta aur, acolo unde inima slujeste deplin lui Dumnezeu. Mie insa imi este incomod, caci lupt cu mandria.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 10.06.2010 at 14:34:22.
Reply With Quote