View Single Post
  #82  
Vechi 10.03.2011, 09:53:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da, într-adevăr. Ce cred eu e adevărat, pentru că scrie în Biblie și e mai apoi explicat și dezvoltat de Sfinții Părinți și Sfânta Tradiție. Aceste păreri se consolidează una peste alta și nu se contrazic deloc. Nu există excepție care să se abată de la regulă, aici.
Pana sa citesc ce scrisese cocacoc eram tentat sa-ti raspund la intregul mesaj. Asa am sa ma limitez doar le ultima parte. Cand ai sa citesti ce scrie in Biblie ai sa realizezi cat de penibil esti pozand in crestin cand de fapt habar n-ai de contradictiile biblice. Biblia este cel mult o colectie de basme care contine atat contradictii interne cat si greseli de ordin stiintific. Mai mult, Biblia pe care s-ar putea s-o citesti este modificata de copieri succesive sau zelul scribilor care au corectat prin punctele esentiale textul. Biblia o fi fost un adevar de moment caracterizand acele vremuri. Intre timp, au trecut cateva mii de ani si unii se incapataneaza sa ramana la acelasi stadiu intelectual ca in epoca de piatra. Macar daca ar avea bun simt sa nu denigreze realizarile altora!
Reply With Quote