Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #6  
Vechi 02.07.2011, 09:37:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În urma unui răspuns dat de userul Theodor de Mopsuestia pe un alt thread am înțeles, cu surprindere, că arderile pe rug practicate de Inchiziție nu sunt pentru toată lumea crime cumplite, nici măcar regretabile erori; din contră, sunt considerate fapte meritorii, justificabile atunci, ca și acum. Ce îi lipsește lumii noastre pentru a fi mai bună, și nouă pentru a fi mai buni creștini sunt niscaiva arderi pe rug: de masoni, de vrăjitoare, poate și alte categorii. Putem, însă, răsufla ușurați: nu sunt vizați și ereticii.
Vreau să le spun admiratorilor Inchiziției, deși nu se poate să nu își dea seama, că se situează pe aceeași poziție cu naziștii ...
Eu cred ca nu intelegeti prea bine ce a spus Theodor de Mopsuestia. Vroia sa spuna ca crimele depe vremea inchizitiei, in care erau arsi pe rug crestini, eraufloare la ureche pe linga crimele si atacurile pe care masoneria le practica impotriva Bisericii (inclusiv ortodoxe). Eu nu am studiat prea multa istorie insa unele lucruri sint evidente. In spatele Revolutiei Franceze, in care au cazut doar citeva capte incoronate, de fapt au murit martiri mii de preoti, calugari si calugarite, au fost desfiintate ordinele calugaresti; la fel s-a intimplat si in alte state europene din vest. Apoi a venit revolutia comunista. Au fost luate la rind statele din estul Europei, catolice sau ortodoxe. Inchisorile comuniste au avut ceva intelectuali in ele, insa marea majoritate a celor care umpleau inchisorile erau cei care credeau in Dumnezeu, ortodocsi sau catolici. Exploatarea omului de catre om nu era decit o abureala. Pentru ca un calugar care a stat in minastire sau un preot care a slujit la altar nu a exploatat pe nimeni si totusi, a intrat in inchisoare. Ei au intrat in inchisoare pentru CREDINTA lor, asta i-a deranjat pe "revolutionari": credinta in Dumnezeu.

Chiar duminica am vazut un reportaj la TV in care niste fosti detinuti dintr-o inchisoare (Pitesti, mi se pare) au povestit despre experientele de acolo. Spuneau ca, in bataie de joc, gardienii si directorii inchisorii mimau Sfinta Liturghie; au facut un penis din lut si ii obligau pe detinuti sa se inchine la acel penis si erau "binecuvintati" cu el. Deasemenea, isi bateau joc de Sfinta Ostie, nu va mai spun cum. Ce legatura are "exploatarea omului de catre om"-motivul instaurarii comunismului- cu faptul ca promotorii acestei idei i-au distrus sistematic nu pe cei care "exploatau", ci pe cei care aveau credinta? Cel putin in Romania, in inchisorile comuniste a fost dus tot ceea ce reprezenta morala, spiritualitate, valoare fie ca era ortodoxa, catolica sau protestanta. "Sa urasti cu patima" era motto-ul Anei Pauker. Iata ce promova "revolutia": ura. Exact opusul a ceea ce ne-a invatat Domnul, adica sa iubim. Pentru mine toate aceste "revolutii" au fost revolte impotriva orinduirii Domnului, fiecare dintre ele cu martirii ei; iar in spaltele acestor revolte au stat masonii (se presupune). Eu nu stiu sigur; stiu sigur ca este deasemenea greu sa ierti; o spuneau si detinutii de la Pitesti pe care i-am auzit. Cel mai greu e sa ierti. Faptul ca unii iarta mai usor, iar altii mai greu nu are nici o legatura cu nazismul...

Last edited by nutucutu; 02.07.2011 at 09:47:53.
Reply With Quote