Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #18  
Vechi 02.07.2011, 13:22:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Talking

Eu cred ca daca e sa anatemizam (cu ce efect?) pe cineva bine este mai intii sa analizam integritatea textului biblic in decursul istoriei si sa cautam vinovatii adaugirilor si scoaterilor (mult mai multe) pe motiv ca ar fi "adaugiri".
Sa corectam dogmele dupa textul original si nu sa modificam textul dupa dogma.
Sa dam timpul inapoi si sa vedem cum erau normele canonice referitoare la intrunirile sinodale si in ce fel nu au fost respectate si de catre cine.
Sa vedem cind si de catre cine au fost modificate normele canonice referitoare la sinod) in BC in timp ce in BO au fost pastrate intocmai.
Sa vedem care sint apocrifele aprobate semioficial si sa daca tot sint valabile si nu contrazic scrptura sa fie canonizate pe fata.
Sa analizam revelatiile VT si NT si sa vedem cum se impaca ele cu dogmele actuale si sa corectam dogma intro viziune unitara VT-NT.

Sa cercetam scriptura si sa intelegem de ce in zilele din urma incercarile sint mai grele ca sa nu mai cautam tapi ispasitori si infierari prin minciuni justificate ca sa avem la ce sa dam foc.
Sa vedem prin cercetare istorica cit de reale sint povestile despre masoni si ce legatura au ei cu textul biblic. Daca este asa cum afirma publicatile partinitoare atunci sa fie facuta o lista publica cu fetele bisericesti care au facut sau inca fac parte din masonerie.
Sa facem o lista cu preotii care au calcat pe bec din diferite motive, cunoscuti din scandaluruile publice si apoi musamalizati, analizind si motivatiile pastrarii lor imorale in sistem.

Daca din toti ce care cred in Iisus doar masonii ar trebui matrasiti iar restul demoninatiunilor nu atunci poate ar trebui sa analizam si alte sisteme religioase care cred sau nu in divinitatea lui Iisus, incepind cu mozaicii, musulmanii, sufii, hindusii, taoistii, buddhistii, jainistii, etc
Poate nu ar strica o conflagratie mondiala occident-orient in care sa ne anihilam reciproc daca tot ne plictisim,....
Reply With Quote