View Single Post
  #4  
Vechi 09.02.2013, 17:03:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Multe sunt invalide din punct de vedere logic, cum sunt cele despre planeta noastra, nici nu m-am uitat mai departe. Faptul ca are marimea potrivita, ca se gaseste la distanta potrivita de soare, ca are apa, etc. e motivul pentru care suntem in viata si putem sa vedem toate acestea.
In schimb cu Luna e o alta poveste. Exista ceea ce se numeste Cea mai mare coincidenta din univers. Adica faptul ca luna se afla exact la distanta optima care sa ne permita studiul ( sau macar admirarea in toata splendoarea ) unei eclipse de soare.
Stiinta ne spune ca planeta noastra are 4.5 miliarde de ani si luna are aceeasi varsta. Stiinta ne spune ca viata a aparut pe pamant acum 3.8 miliarde de ani. Stiinta ne spune ca luna se departeaza incet incet de pamant. Ceea ce inseamna ca acum 100 de milioane de ani luna ar fi fost prea aproape de pamant si nu am fi putut studia/admira o eclipsa de soare iar peste 100 de milioane de ani ar fi prea departe de pamant si din nou nu am fi putut studia/admira o eclipsa de soare. Deci faptul ca luna se afla exact la distanta optima exact atunci cand exista viata inteligenta pe pamant este o mare coincidenta sau daca vrei o minune. Cei credinciosi vor vedea in asta un semn clar al creatiei, ceilalti vor spune ca e doar o coincidenta si vor crede mai departe in nimic.
ce înseamnă "prea aproape"?
un calcul simplu ne arată că acum 100 de milioane de ani Luna era mai aproape de Pământ cu 3800 de km.
este aproximativ 1% din distanță actuală.
asta presupunând că viteza acestei indepartari a fost constantă.
Reply With Quote