View Single Post
  #9  
Vechi 09.03.2013, 14:26:10
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca erai o fire mai dinamica, nebunatica, le pastrai?
Si nu trebuia sa le mai zici la spovedanie?

Sau le ziceai si le pastra in continuare?

Trivialitatea este si ea un pacat, chiar daca mai greu de mirosit, insa daca apuci pe drumul asta, mai devreme sau mai tarziu treaba se impute cu certitudine.
atunci nu frecventam biserica si nu aveam o atractie fata de viata crestina.eu am vb cum am gandit la vremea aia,cand imi lipsea maturitatea,nu aveam responsabilitati si treceam prin nebuniile specifice varstei.eu nu l am sfatuit sa faca nimic,i am spus ca decizia ii apartine si n as putea sa i impun eu ceva.ce?Hristos ne impune credinta sau legea?in plus omu invata din greseli.asa spuneam si eu "vai ce misto e tatuaju ala,ce misto e piercingu ala,vreau si eu",dar acum cand mi aduc aminte mi se pare o prostie sau sa zic inutil sa nu l jignesc.niciodata n am fost adepta tatuajelor si ma bucur, ca nu stiu cum as fi scapat de el daca l as fi facut.inca n am spus la spovedit si crede ma mi e greu sa ma fac de ras dar n am incotro.
expresia "treaba se impute" imi displace.
voi aici faceti exact ca parintii care le spun copiilor: nu fa aia,fa aia.dar copilul intotdeauna e atras de lucrurile interzise.si cu atitudinea asta nu reusesti.omul pana nu da cu capul de prag,nu simte durerea,asa ca e inutil.
e inca o coceptie comunista de a educa copilul sa l supuna cu frica,cu amenintarile sau cu bataile si dragostea se distruge,ea pare ca n a existat niciodata.de om trebuie sa te apropii cu blandete si cu dragoste,sa luam exemplu de la Iisus.el nu a venit sa schimbe legea ci s o desavarseasca.legea initiala era rigida si lipsita de dragoste,noua lege implica f mult dragostea,iar noi fiind reci si exigenti peste masura,daca cerem supunere actionam ca dictatorii si nu ne alegem cu nimic.inimile blande traiesc in comuniune si frica absurda trebuie inlocuita cu dragostea si intelegerea.dar asta nu exista in familii si de aici vine vesnicul conflictul intre generatii.si te mai intrebi de ce nu se inteleg batranii cu tinerii.tie nu ti s a intamplat niciodta sa fii avertizat si sa nu asculti?dar sa fii averizat cu tiranie?

Last edited by rainrainbow; 09.03.2013 at 14:47:32. Motiv: modificare
Reply With Quote