View Single Post
  #67  
Vechi 31.07.2007, 15:43:42
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Prima, calugaria este in chemarea din om, iar cea de-a doua, casatoria este o necesitate data din si pentru inmultirea si perpetuarea omului pe pamant. Cele doua nu au de a face una cu cealalta, sint doua cai complet diferite, singurul element comun find dragoste si iubirea in complexitatea si diversitatea lor.
de ce spui asha cristalin?
1)"calugaria este in chemarea din om" (desi nu prea inteleg cum e aia);
2)"casatoria este o necesitate data din si pentru inmultirea si perpetuarea omului pe pamant"(oare chiar asta este rostul casatoriei??? eu ma indoiesc)
3)iar "cele doua nu au de a face una cu cealalta", cum e posibil sa spui asta cand Sf.Parinti au spus mult inaintea noastra ca pt a fi un calugar bun trebuie sa fii un parinte bun (mama sau tata) iar un parinte bun (mama sau tata) este cel care poate fi un calugar bun? Oare ce au vrut sa spuna? Desigur ca nu se refera la indatoriri ci la firi si comportamente si la modul in care te exteriorizezi, cum o faci si catre ce/ cine o faci...iar in opinia mea cred ca e destul de mare legatura. Tot tu esti indiferent pe ce drum alegi sa mergi spre mantuire.
Cu alte cuvinte comentariul lui cristiboss in opinia mea ramane negandit si nefondat si nu e vorba ca m-a suparat, e parerea lui iar asta e parerea mea.
Reply With Quote