View Single Post
  #6  
Vechi 21.11.2012, 17:21:21
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am auzit astazi la slujba povestea din Apostol, am citit si articolul de prima pagina a site-ului si totusi am unele nelamuriri.
Poate stie undeva unde scrie in amanunt...

Intrebarile:
1. A fost dusa la un templu, sau o biserica crestina?
Asa cum se descrie pare a fi altarul unei biserici crestine. Deci se descrie Sfanta si Sfanta Sfintelor. Sfanta era altarul, Sfanta Sfintelor era masa?
2. A stiut Zaharia de pe atunci cine este Maria, ca s-o duca tocmai in Sfanta Sfintelor, sau asa erau duse toate fetele? Se spune ca erau si alte fete acolo.
3. Se intelege din poveste ca acolo si locuiau/mancau.
Dar atunci nu era un altar si nu era o biserica. Nu inteleg unde stateau copilele alea si ce faceau acolo.

Si de fapt revin la o intrebare care ma preocupa: cand a fost prima biserica crestina? Cum arata? (S-ar intelege ca era inainte de venirea lui Iisus...)
Era asa ca astazi: cu altar inchis si usile imparatesti?

Si Elisabeta era verisoara cu Maria. Dar atunci inseamna ca Zaharia era cu mult mai batran decat ele amandoua, sau era si Elisabeta mult mai mare decat Maria (nu stiu daca Zaharia era deja insurat la vremea aceea cu Elisabeta). Dar Maria avea cam 3 ani cand a fost dusa la templu, iar Zaharia era deja preot (crestin?).
Nu reusesc sa le pun cap la cap...
Pe scurt. A fost dusa la Templul din Ierusalim, dupa fagaduinta Sf Parinti Ioachim si Ana. Acolo se afla, in Sfanta Sfintelor, Chivotul Legii- adica sicriul cu tablele legii date lui Moisi de Dumnezeu. In Sfanta Sfintelor nu intra decat arhiereul, o data pe an.
Am citit undeva ca Zaharia a avut o revelatie asa incat a pus-o pe Maica Domnului in Sfanta Sfintelor dintr-o "nebunie sfanta de moment" -nu -mi mai amintesc exact.
Templu avea mai multe incaperi, unde traiau.
Zaharia era preot dupa randuiala lui Aaron, fiind , cred, casatorit cu Elisabeta.
Nu stiu daca el stia ce urma sa se intample cu Maica Domnului- si eu sunt interesata de acest lucru, dar cred ca Dumnezeu i-a descoperit totusi ceva.....
Biserica crestina s-a intemeiat la Pogorarea Sf Duh. Dupa aceea, apostolii si ceilalti se adunau in case particulare - sambata seara= duminica, si savarseau frangerea Painii, cantau Psalmi si se rugau. Ulterior au aparut bisericile ca si lacasuri de inchinaciune.
Reply With Quote