View Single Post
  #2  
Vechi 11.12.2009, 16:27:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da si eu mi-am pus aceste intrebari, si chiar nu imi plac raspunsurile peiorative legate de ceea ce reprezinta ele pe pamant!

Exista oameni care sunt buni in general, dar care trag cu piciorul in animale de parca ar fi mingi ...si nu inteleg pe unde apare si de ce apare aceasta delimitare in trairea si compasiunea pentru aproapele si unde se opreste!

Eu de exemplu cand m-am dus cu Tasha mea ( catelusa parintilor mai exact dar de care m-am ocupat cu mult devotament pana sa plec din tara) la veterinar cu o otita...cand am auzit-o cum schelalaia pe acolo de durere, mi s-a facut rau la stomac si a inceput sa ma ia cu lesin si a trebuit sa plec de la fata locului, de mi-a spus doctorul "Vai, dar ce veti face cand veti avea copii daca asa reactionati in cazul unui animal?"

Ce voi face nu stiu, eu atata stiu insa...ca animalele sunt fiinte, au suflet, se ataseaza, sunt recunoascatoare si fidele...reactioneaza la frica, durere, deci pentru mine ele au suflet si mi se face rau realmente cand stiu ca orice fiinta sufera de durere!

Nu voi putea intelege niciodata oamenii care privesc animalele ca pe pietre si nu simt ca si ele simt atat de multe....
Reply With Quote