Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #371  
Vechi 10.09.2012, 23:32:41
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mă tem că n-ai înțeles, frate ioan cezar, din aceeași cauză pe care o acuzam eu când am spus că mă retrag fiindcă sunt vulnerabil; aproapele nostru iustin10, se referă la "eul" orgolios care prinde viață și-l afectează și pe cel care ”dialoghează” cu un orgolios și care astfel este contaminat precum contaminează lepra.
Eu m-am surprins dispus să recurg la cuvinte grele și-am renunțat (mai bine) să mai dialoghez; înseamnă că n-am har să mă păstrez curat.
Treaba mea e să mă îngrijorez de curățenia sufletului meu, nu a... altuia; dacă mă simt responsabil de altul(care nu e din familia mea!!!) înseamnă că eu sunt "prea" satisfăcut "i obligat" de înțelepciunea mea, iar această impresie este opera eului orgolios care a uitat vorba aceea: cel mai deștept cedează.

Invitația fratelui iustin10 este cât se poate de binevoitoare fiind adresată sorei Tartaruga, cea care din vârful limbii(tastatură) se ”smerește”, dar corzile-i vocale și mintea ”masterată” nu se ”prind” și nu-nțeleg nici ele la care ”eu”(sau tu) se referă iustin10.

Deci nu se referă la cel care se smerește și binevoiește, ci la celălalt, care din cauza ”eului său” este... orb și nici măcar nu și-l recunoaște, exact precum riscai tu acum.

16. Dar ochii lor erau ținuți ca să nu-L cunoască.(Lc24,16)
Draga Demetrius,
Esti foarte departe de a sti ce anume inteleg eu si ce nu, foarte departe. Mai bine ar fi pentru tine sa-ti lamuresti povestea cu demonii care ar fi cerut lui Iisus sa il scape din mainile lor pe cel posedat de ei. Nu numai ca asa ceva nu se poate, dar Insusi Domnul a aratat ce anume s-ar intampla: imparatia necuratilor s-ar surpa pe sine insasi! Nu trebuia sa incepi sa raspunzi cu jigniri ca sa iti dai seama apoi ca in cazul asta nu ai har, ci sa argumentezi punctul de vedere daca poti. Iar daca nu il poti argumenta, atunci vina nu este in nici un caz al celuilalt care are argumente. Este usor a vorbi despre smerenie si a arunca cu pietre, multi faceti asta, mai greu este de pus in practica. Iar sintagma "cel destept cedeaza primul" face parte din aceeasi categorie a neputintei, si inca bine mascata...