View Single Post
  #2  
Vechi 29.04.2009, 00:27:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? Nu cred că toți care fac asta sunt alcoolici sau persoane cu moravuri ușoare.
Sper că ăsta va fi un topic în care se va răspunde la obiect, nu unul în care să se ajungă la ceartă din nou.
Salut, iti raspund pentru ca aml vazut pe alt thread cum au sarit unii pe un adventist si l-au insultat in toate felurile. Asta, precum si alte atitudini ale unor crestini ortodocsi fata de cei de alte confesiuni, de care am dat nu numai aici.
Cateva idei care-mi vin:

- De multe ori, atitudinea si trairea ortodocsilor care nu este ceea ce ar trebui sa fie. Daca vezi ortodocsi triumfalisti, ritualisti, iubitori de bani, increzuti, care se dau cu puterea ca sa le mearga bine, poti sa te smintesti si sa zici ca se cunoaste pomul dupa roade.
Atentie, nu zic ca toti sunt asa, sau ca majoritatea. Dar ei exista si pot sminti.

- Pentru ca prezinta lucrurile mult mai simplu. La noi la ortodocsi pe langa complicatia inerenta subiectului (si buna) mai exista si ingreunari inutile. Tot felul de reguli de tinut, traditii care se amesteca cu Traditia..

- Pentru ca neoprotestanti au adesea calitati umane, se roaga mult si la obiect, in general sunt convertiti si ei si atunci sunt mai zelosi decat cei nascuti in religia respectiva, mai inflacarati, si asta impresioneaza (eu cunosc multi ortodocsi convertiti de la alte confsiuni si imi plac foarte mult)

- Or mai fi si cei care trec din comoditate, ca li se pare mai usor, din naivitate dar nu cred ca ar fi multi daca noi ortodocsii am fi altfel

Eu cred ca daca vrem sa ramana ortodocsi oamenii, trebuie sa ne traim NOI ortodoxia asa cum trebuie, nu sa acuzam cultele respective si pe oamenii care au trecut la ele. Cu alte cuvinte, scoate parul din ochiul tau..

Va rog, va rog si eu: hai sa discutam omeneste si nu cu cearta. E o intrebare grava!
Reply With Quote